Blaník přehled
Zdeněk Svěrák , Ladislav Smoljak , Jára Cimrman
Divadlo Járy Cimrmana série
< 11. díl >
Jedenáctý sešit souborného vydání Seminářů a her Divadla Járy Cimrmana. Příčinu silné obliby blanické pověsti v Čechách vidí Cimrman hlavně v zeměpisné poloze naší vlasti. Shodně s Palackým byl si vědom toho, že jsme tu v Evropě jako zrnko mezi dvěma mlýnskými kameny. Ze západu na nás naléhá imperialismus germánský a z východu nás drtí rozpínavost kolosu velkoruského. Není divu, že takto tísněný malý národ hledá sobě ochrany nadpřirozené, a i zázračné, neboť jedině zázrakem lze tu přežít.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Blaník. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (27)
Tohle je pravá klasika, která se opravdu zažila. Vozová hradba, ostrá žádost, "tebe to bolí a chceš nás nasrat", a podobně. To je prostě natolik skvělé, že už se toho národně asi nikdy nezbavíme.
Blaník je na první pohled spíše další z tuctových her, svým charakterem asi nejbližší Dlouhému, Širokému a Krátkozrakému. Místo pohádek bere si zde však stejně tvrdě na paškál mytologické povídačky. V péči si Cimrman navíc zase drží hlavně naše dítka na něž je třeba myslet při plánování historických událostí, jednak i duševní zdraví národa, deprimovaného tím, že bude ještě hůř. To samo by stačilo k tomu, aby se hra stala vpravdě legendární.
Nadto je vlastně nejakčnější z celé mistrovy tvorby, vezmeme-li v potaz, že v ní došlo dokonce k duelu nadpřirozených bytostí, to je úplně normální fantasy!, jednak je svým způsobem roztomile vulgární – pardon, ale fekální humor jen tak jinde nenajdete.
Dohromady je to doplněno poměrně zajímavě podaným konceptem gadamerovského splývání horizontů – divák (čtenář) snaží se hledět spolu s autory na dobové vnímání česko-německých vztahů, přitom nechává komunikovat rytíře z různých časových zasazení s učitelem revolučního roku. To je dohromady snad trochu moc horizontů, které se nádherně chaoticky mísí. Krása!
Blaník je jedna z mých nejoblíbenějších cimrmanovských her. Jedna z těch, která hýří humorem, neomrzí se ani při opakovaném sledování, plná hlášek, které už zlidověly, a ještě je to na téma, které i dnes je lidem nějak blízké, řekla bych. Zmiňuje se tu velká otázka, která při sledování našich dějinných událostí je s blanickou pověstí docela spjatá - lidé toho v historii zažili už tolik hrozného, může být ještě hůř? Co ještě lidé všechno vydrží a musí vydržet, než blaničtí rytíři vyrazí na pomoc? Když se od blanické pověsti oprostíme, je to zcela na místě. Kolik toho ještě lidé zvládnou vydržet - vhledem k hrůzám, které už lidé vytrpěli? Nicméně je to celé zabalené do typického Svěrákova a Smoljakova humoru - od semináře až po hru.
"Já jsem Smyl Flek z Nohavic." - "A čím vám to pustilo?" - "Rytíř Smyl Flek z Nohavic." - "Tak to tady pan rytíř se pokecal!" - "Já ho vemu naplocho mečem, ne?"
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Blaník v seznamech
v Přečtených | 359x |
ve Čtenářské výzvě | 5x |
v Doporučených | 23x |
v Knihotéce | 59x |
v Chystám se číst | 13x |
v Chci si koupit | 5x |
v dalších seznamech | 3x |
Tohle byla vskutku zajímavá hra a semináře. Docela se mi líbí koncept kdy se mají události stát, aby se dobře pamatovaly data a že je víc rozčilených učitelů než padlých hrdinů. Samotná hra je velmi zajímavá, je to takový tip světa oddělený od civilizace, no je tam toho spoustu. Není co dodat prostě geniální.