Blitzkrieg v tanku Tiger přehled

Blitzkrieg v tanku Tiger
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/465090/bmid_blitzkrieg-v-tanku-tiger-8H8-465090.jpg 4 28 28

Vzpomínky tankového důstojníka wehrmachtu na boje na východní i západní frontě. Pátek 1. září 1939: sedmnáctiletý Richard Freiherr von Rosen poslouchá v rádiu Hitlerův projev v Reichstagu o útoku na Polsko. Není válkou nijak nadšený, ale jako mnoho jeho vrstevníků jej naplňuje pocit povinnosti a touha osvědčit se. Brzy poté se hlásí k tankovým jednotkám, kde se chce věnovat kariéře důstojníka v aktivní službě. Přání se mu plní v říjnu 1940 povolávacím rozkazem k 35. tankovému pluku rozmístěnému v Bambergu. Po náročném základním výcviku a intenzivním kurzu důstojnických čekatelů se mladý branec nyní připravuje ve Francii a v Porýní na nadcházející nasazení do války. V hodnosti důstojníka aspiranta je koncem dubna 1941 konečně se svým 35. tankovým plukem přeložen na poznaňské cvičiště Warthelager. Dne 22. června 1941 začíná pro von Rosena jako střelce tanku Panzer III operací Barbarossa válka proti Sovětskému svazu. Je nasazen jako součást 4. tankové divize a skupiny armád Mitte a svůj křest ohněm prožívá v těžkém boji svého pluku u Starého Bychova a o něco později je raněn. Po uzdravení a přeložení k 502. pluku těžkých tanků bojuje od ledna 1943 v tanku Tiger nejprve v Kalmycké stepi. Ještě tentýž rok se von Rosen účastní nyní jako poručík a velitel družstva 3. roty 503. praporu Tigerů operace Citadela, největší tankové bitvy druhé světové války. V létě 1944 je převelen na invazní frontu, kde má wehrmacht zastavit postup četných tankových jednotek Spojenců. Ovšem zkušený tankista na sobě brzy nelítostně pocítí převahu nepřítele ve vzduchu. Po přezbrojení svého praporu v Sennelageru je převelen nyní jako velitel roty a velitel jednoho z Königstigerů (Tiger II) na drolící se frontu v Maďarsku. Tam utrpí začátkem roku 1945 své páté zranění a konec války zažívá doma. Generálmajor Richard Freiherr von Rosen udělal po válce kariéru v Bundeswehru a v NATO. Jeho vyprávění napsané na základě deníkových zápisků podává podrobný obrázek tankové války na východní i západní frontě. Kniha je doplněna četnými fotografiemi.... celý text

Válečné Biografie a memoáry Historie
Vydáno: ekniha , Omnibooks
Originální název:

Als Panzeroffizier in Ost und West, 2013


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Blitzkrieg v tanku Tiger. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (11)

Boby17
25.09.2024 4 z 5

Zajímavé vzpomínky německého tankisty na tvrdé boje II. světové války, jak na východní, tak i na západní frontě. Rozhodně stojí za přečtení. Zvláště cenné byly pro mě drobné střípky každodennosti nebo drobné postřehy o fungování armády i společnosti.

Forestwalker
28.07.2022 4 z 5

Zhruba před měsícem jsem četl odfláknutý životopis K. Knispela od Kurowského a v porovnání s ním je tato autobiografie o 100 % lepší. Přitom se v ní pojednává o vojácích stejného 503. praporu těžkých tanků.
Líbil se mi popis každodennosti u takové jednotky, neustálé papírování a shánění všeho možného, aby bylo možné elitní jednotku udržet v chodu. Zvlášť ke konci války, kdy už nebylo k dispozici ani palivo. Zábavné jsou také další detaily. Tak v roce 1943 autor válčí na stejných místech, kde se bojuje i teď, v červenci 2022 (Charkov, Mariuopol, řeka Doněc). Zmiňuje také notoricky známé natáčení pro týdeník, kdy u Paderbornu ve velitelském tanku přehlížel nastoupenou rotu zbrusu nových Tigrů II (působivé záběry jsou k dohledání na Youtube). Fanoušci těžkých tanků si také užijí spoustu technických detailů, jako byly postupy nakládání tanků na vagony nebo jejich věčné vyprošťování z bahna.
Český název je samozřejmě nesmyslný a autor by si ho jistě sám nevybral, původně se kniha celým názvem jmenuje "Als Panzeroffizier in Ost und West – Im Panzer III, Tiger und Königstiger in Russland, Frankreich und Ungarn", což přesně popisuje její obsah. 503. prapor ukončil válku na našem území (Knispel padl na Moravě), konec války ovšem autor prožil jako těžce zraněný v lazaretu v Německu. Závěr knihy, popisující francouzskou okupaci Německa s jejími průvodními jevy, je také zajímavý a já sám jsem se s něčím podobným ve válečné literatuře ještě nesetkal.


Pytlík
11.12.2021 2 z 5

Poněkud legrační kniha, kde autor na začátku při bombardování přijde o celou skupinu nejnovějších tigerů II, jen jeden zůstal relativně v pořádku, byť nepojízdný. A pak půl knihy zabere podrobné a vskutku vzrušující líčení, jak v okupované Francii jezdil od čerta k ´dáblu a snažil se zajistit pro tento tank odvoz a opravu. Nešetří detaily, co si kde dal k jídlu a jak mu to chutnalo. A nakonec vše dobře dopadne, nějaký odtahový vůz schrastí, ovšem mezitím zjistí, že poškozený tank se už ocitl na území osvobozeném spojeneckými vojsky. V Maďarsku je už úspěšnější, zaujme, jak malé měly tigry ztráty, pokud na ně nebylo útočeno ze vzduchu. No a na závěr následuje vodopád slz, ó hrůzo, jak špatně se chovají ti směšní Francouzi, co projeli válku, k chudáčkům Němcům, co přece nic neprovedli.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Blitzkrieg v tanku Tiger v seznamech

v Právě čtených4x
v Přečtených35x
ve Čtenářské výzvě3x
v Doporučených1x
v Knihotéce42x
v Chystám se číst16x
v Chci si koupit17x