Blízký východ nad propastí přehled

Blízký východ nad propastí
https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/315199/bmid_blizky-vychod-nad-propasti-c19-315199.jpg 4 44 44

Občanské války a nepokoje, rozsáhlé porušování lidských práv i rostoucí hrozba náboženského teroru a politického násilí, které zasahuje i západní svět. To vše dnes v sobě nese muslimský Blízký východ, a je na místě se ptát, jaké síly daly celý tento neblahý vývoj, včetně např. uprchlických vln, do pohybu. Do jaké míry je příčinou islám, který podle řady odborníků brzdí rozvoj i tak nadějného koutu světa, jako je ropou nasáklý Orient? A nakolik spustili tuto lavinu nestability někteří světoví státníci a tajné služby se svými velmocenskými hrami a spolčováním s bezskrupulózními diktátory, nebo jejich odstraňováním? Blízký východ nad propastí je další reportážní knihou, v níž Břetislav Tureček spojuje podobné zásadní otázky se syrovou realitou po tzv. Arabském jaru i před ním. Promlouvá v ní řada odborníků, politiků i „bezejmenných“ lidí, atmosféru dokreslují dramatické i poetické příběhy a desítky fotografií, které autor zachytil v posledních dvaceti letech, přelomovém období Blízkého východu.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Blízký východ nad propastí. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (9)

Psaran
21.03.2024 4 z 5

Od knihy jsem měl mnohem větší očekávání. Jsou to spíše postřehy autora v jednotlivých kapitolách, než nějaká ucelená monografie. Úroveň jednotlivých kapitol je dost rozdílná. Některé kapitoly dají člověku víc, než pět dalších.

ondro20
11.01.2024 1 z 5

Přečetl jsem si další knihu propalestinského B. Turečka, která je opět protiamericky laděna. Explicitně sice sám nic nepíše, nicméně kniha neustále sugestivně uvádí zejména argumenty té strany, která autorovi vyhovuje. Ideální svět podle B. Turečka je bez Izraele, protože páchá genocidu na palestincích nebo bez Ukrajiny, protože si dovoluje bránit se vůči ruské agresi. Z knihy je zřejmá autorova náklonnost Ruskem/Sovětským svazem. Kniha neustále hledá chyby na Spojených státech. Samozřejmě, že je spousta věcí, která se jim nepovedla, ale každý by si měl uvědomit, že primárně USA dlouhodobě vděčíme za bezpečnost v Evropě, kterou sami zanedbáváme. Časté je odvolávání na některé humanitární organizace, které se zejména v poslední době pořádně zdiskreditovaly. Napadána je (jak jinak, americká) humanitární pomoc velkých objemů prostřednictvím USAID z důvodu její podmíněnosti. Působí to na mě úsměvně-to by se měly cpát prostředky na pomoc jen tak? IMF nepodmiňuje svou pomoc? Jejich přístup je ale na stejné vlně jako B. Turečka. Jen pro představu, autor v knize cituje Rusy/Sověty, prominentní komunisty, C. Svobodu nebo „zdroje jsou“ Špidlu, no prostě samé velikány. Naopak na velmi kompetentního Tomáše Pojara v jedné kapitole útočí a zmíňuje mj. jeho propagaci radaru v Brdech. To už je teda extrém, co se ruské propagandě podařilo. Tureček se musí nepochybně koukat i pod postel, zda tam nenajde zlé Spojené státy.


JohnCZ
08.06.2022 5 z 5

Hodnotná kniha v tom ohledu, že nikomu příliš nestraní a vše je popsáno velice střízlivým analytickým okem. Je to vskutku nadupané informacemi a troufám si říci, že díky zkušenostem a osobním zážitkům pana Turečka se tu objevují i dost exkluzivní věci (nezaměňovat se slovem bulvární), které se čtenář nikde jinde nedozví. Nicméně taky musím férově přiznat, že jsem trochu podcenil (ne)připravenost, se kterou jsem se do knihy pustil. I když nemůžu říct, že bych o Blízkém východě nic nevěděl (byť pouze laické kombo zpravodajství a filmy), tak jsem se i přesto místy docela nechytal (zejména u změti jmen a popisu událostí z 80. a 90. let). Případný zájemce tedy musí brát v potaz fakt, že pan Tureček ve své knize počítá s tím, že se čtenář bude orientovat (nebo alespoň intenzivně googlit). Jakkoli to mnozí stále nemůžou nebo nechtějí vidět, svět je prostě složitej a situace na Blízkém východě o to více, protože je navíc ještě nepřehledná a turbulentně se neustále mění (a dnes, 6 let od vydání, je zase do jisté míry odlišná). On to vlastně i trefně popsal sám autor, že západní společnost si pod pojmem Blízký východ často představí "araby," "muslimy" a "teroristy." Ale tak jednoduché to není, je to ohromný svět se svou kulturou a specifiky. Za sebe tedy doporučuji spíše lidem, kteří mají k tématu už něco načteno a alespoň trošičku chápou politické souvislosti a historický kontext. Pro ty je tahle publikace především.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Blízký východ nad propastí v seznamech

v Právě čtených3x
v Přečtených52x
ve Čtenářské výzvě5x
v Doporučených4x
v Knihotéce48x
v Chystám se číst57x
v Chci si koupit12x