Boarding Home přehled
Guillermo Rosales
Silně autobiografickým hrdinou této novely je kubánský exulant William, sečtělý intelektuál a spisovatel, který však trpí mučivou duševní chorobou a ze své staré vlasti si nese vztek a nenávist. Jeho příbuzní v USA rezignují a umístí ho v soukromém azylovém domě, jehož obyvatelstvo tvoří „odpad společnosti“ – staří, chudí, většinou duševně nemocní lidé, které bezostyšně okrádá a zneužívá sobecký majitel a surový správce. William si tu zkouší najít jakýs takýs životní prostor, svitne mu i naděje na lepší budoucnost, vše se ale nakonec hroutí... Životní podmínky v „Boarding homu“ jsou děsivé, William je ale hlavně obětí svých vlastních, vnitřních běsů. Chladné a surové prostředí se mu stane osudným především proto, že způsobí (nebo uspíší) jeho proměnu ve lhostejně vegetujícího nelidského tvora.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2006 , Fra (Agite/Fra)Originální název:
La casa de los náufragos, 1987
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Boarding Home. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (8)
Guillermo Rosales byl dost nasranej spisovatel a člověk, co hodně zápasil s vnitřními démony, byla u něj diagnostikovaná schizofrenie, byl to nadějný fabulant, co uplatňoval svůj talent, ale taky měl vztek a byl to komunista a pak zase nebyl, byl schopný mlátit svoje přátele a pálil svoje rukopisy, ke kterým se i (pokud to jinak nešlo) propáčil, i přestože se je jeho matka snažila zamknout a schovat. Navštívil i Československo. V 'Boarding Home' je hlavní hrdina, autorovo alter ego, tak trochu chytrej jak rádio, protože byl komunista a přečetl všechnu vyšší literaturu a je z Kuby a je poněkud dobrovolně hospitalizován v ústavu, kde jsou chovanci ojebáváni dvěma despotickými vychovateli, kde se chčije na zem a dělají všechny možný chuťovky. V tomhle panoptiku se pohublý hlavní hrdina, který má, řekněme, občas problémy s agresivitou a prořízlou pusou, snaží najít svoje místo, zatímco jím zmítá vnitřní nepokoj. Později se, po pestré řádce vedlejších postav, objeví na scéně hospitalizovaná žena se jménem Francis, která ho v podstatě nechá ji škrtit a znásilňovat, znásilňovat a škrtit... a tak se do ní náš Mirek Dušín zamiluje, aby se pak spolu rozhodli utéci a začít nový život... syrové čtení, se vztekem pod povrchem, nemilosrdné, stejně jako Rosales a jeho život sám, ale zároveň asi taky nic novýho pod Sluncem.
„Byl to jeden z těch útulků na okraji, kam chodí lidé, kterým už v životě nezbývá žádná naděje. Většinou šílenci. I když občas jsou tam taky starci, jež opustila rodina, aby pošli samotou a nesrali se do života vítězům.“
Je dobře, že kniha má jen něco přes 100 stran, tohle by se nedalo číst dlouho. Z příběhu je cítit zmar a hořkost, dotažená k nenávisti. A když už přijde světlý okamžik, tak systém nezklame a vše opět vrátí do zajetých kolejí.
Z doslovu: „Boarding Home je úchvatná, zlá, nenávistná knih, nemilosrdný sestup pod hladinu pekla, který čtenáři ani vteřinu nedopřeje nádech naděje.“
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Boarding Home v seznamech
v Přečtených | 30x |
ve Čtenářské výzvě | 3x |
v Doporučených | 4x |
v Knihotéce | 12x |
v Chystám se číst | 27x |
v Chci si koupit | 3x |
v dalších seznamech | 2x |
Štítky knihy
Kuba exil autobiografické prvky psychologické příběhy vystěhovalci, emigranti duševní poruchy, duševní nemoci kubánská literatura azylové domy hispanoamerická literatura
Skrýt reklamy
Občas si přečtu nějakou podobnou šílenost abych se ujistil, že na tom ještě nejsem tak špatně.