Boje dolnouhorských banských miest s Dóczyovcami z Veľkej Lúče: 1494–1548 přehled

Boje dolnouhorských banských miest s Dóczyovcami z Veľkej Lúče: 1494–1548
https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/333545/bmid_boje-dolnouhorskych-banskych-miest--n0y-333545.jpg 5 1 1

Preklad publikácie významného uhorského historika 19. storočia, Gustáva Wenzela o bojoch príslušníkov rodu Dóczyovcov s hornouhorskými banskými mestami, patrí ku klasickým dielam historiografie zaoberajúcej sa dejinami územia dnešného Slovenska. Publikácia vyšla ešte roku 1876, v maďarskom a latinskom jazyku a dnes je prakticky nedostupná. Je to pritom dielo, ktoré v celkovom rozsahu doteraz nebolo prekonané, od jeho vydania vyšlo len niekoľko málo štúdií, čiastočne sa dotýkajúcich problematiky Dóczyovcov alebo spomenutých hradov v ich vlastníctve. Preložená publikácia, obohatená o vysvetlivky s doplňujúcou štúdiou o najnovších výsledkoch výskumu, bude mať mimoriadny význam a bude prínosná nielen pre odborníkov, ako sú historici, muzeológovia alebo archivári, ale aj pre širokú laickú verejnosť so záujmom o históriu.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Boje dolnouhorských banských miest s Dóczyovcami z Veľkej Lúče: 1494–1548. Přihlašte se a napište ho.

Ivan53
17.09.2022 5 z 5

Práca sa nevenuje banským mestám v Dolnom Uhorsku! Ide o staré názvoslovie: z pohľadu Viedne/Bratislavy boli dolnouhorskými banskými mestami Banská Bystrica, Nová Baňa, Kremnica a iné, a hornouhorskými boli Gelnica, Rožňava a ďalšie. 70 strán rozsahu knihy je samotné Wenzelovo dielo, ostatok sú texty slovenských odborníkov. Knihu naozaj vrelo odporúčam, pretože ide o jedinečné údaje.

Knihe možno vytknúť jeden nedostatok, ale netýka sa obsahu. Tak výtlačok, ktorý som si kúpil, ako aj výtlačok, ktorý som držal v rukách v miestnej knižnici, má už od výroby poškodenú väzbu. Predná strana obálky sa od väzby odlupuje, ale zadná časť ju drží, takže obálka od knihy neodpadne úplne. Asi nejaká chyba pri nanášaní lepidla :/ (je to však opraviteľné).

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Boje dolnouhorských banských miest s Dóczyovcami z Veľkej Lúče: 1494–1548 v seznamech

Kniha zatím není zařazena v žádném seznamu (Přečtené knihy, Právě čtené,...)

Autorovy knížky

Gusztáv Wenzel
maďarská, 1812 - 1891
2017  100%Boje dolnouhorských banských miest s Dóczyovcami z Veľkej Lúče: 1494–1548