Botostroj přehled

Botostroj
https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/200432/botostroj-200432.jpg 3 23 23

Román, pro jehož dějové pozadí i osudy postav byly podkladem autorovy zážitky v býv. Baťových závodech ve Zlíně, kde byl zaměstnán jako reklamní malíř, zachycuje do všech podrobností nejen hrůzy průmyslové racionalisace za kapitalismu a její vliv na mentalitu člověka, ale je zároveň dokladem o nelidském zacházení se zaměstnanci v Baťových závodech. Hlavní postavou je šéf závodů, vylíčený sice se stránky lidské jako "básník spěchu a filosof odvahy, spalující sám sebe posedlostí svého titanství" (A.M. Píša), ve vztahu k okolí však jako surový netvor, urážející systematicky členy rodiny i své spolupracovníky. Kolem něho rozvíjí autor osudy několika zaměstnanců, na nichž ukazuje, jak baťovský pověstný systém pokut a rafinovaných opatření na zvýšení výrobnosti pohlcoval lidem úspory, zdraví, rodinný život, vyčerpané a opotřebované lidi vyhazoval na dlažbu a doháněl je k sebevraždám a k šílenství. Román, který se v r. 1933, kdy po prvé vyšel, stal předmětem soudní žaloby a největšího literárního sporu v letech předmnich. republiky, je doplněn textem zákona o ochraně cti, podle kterého Baťa tehdy spor vyhrál, výpověďmi autorových svědků a hlasy tehd. pokrokového i reakčního fašistického tisku.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Botostroj. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (11)

petbrab
09.02.2025 3 z 5

Prvně jsem viděl film z roku 1954, kde to Baťa, na kterého je kniha i film mířená drsně schytal. Tam mu přišijí i boj proti komunismu i sympatii k nacismu.
Poté jsem si sehnal původní knihu z roku 1933, která byla i soudně zakázána na popud Baťi a nedivím se mu. Sice v knize nebyl obviněn se sympatii k nacismu, z boje proti komunismu byl jen boj proti marxismu.
Ale jinak v mnohém drsnější než film, pouze hromadění majetku, ždímání dělnictva a poté jeho vyhození a nahrazení mladšími, i drsné metody výchovy syna, boj o kapitál ovlivňující i rodiny, vztahy mezi zaměstnanci, vytěsnit svobodu, lásku, zábavu, stále mít zaměstnance pod kontrolou.
Složitější na čtení byl jazyk, větná skladba z roku 1933 i neustále odbíhající text od děje k rádoby filozofickým úvahám.

Metcheque
28.03.2023 3 z 5

Kdyby nebyl autor takový myšlenkově roztěkaný grafoman, mohlo by to být špičkové dílo.

Kniha je inspirovaná skutečnými událostmi, bez skrupulí nastavuje kritické zrcadlo zbožšťovanému Baťovi a navíc se jeho dílo stalo obětí poměrně skandální cenzury.

T. Svatopluk ovšem slibně se rozvíjející děj zabíjí hromadou floskulí, opakujících se ideologických úvah a nekonečných souvětí. Dialogy se stávají jen jakýmsi random battlem desítek hlavních i vedlejších postav, z nichž některé tam vůbec nemusely být.

No nebudu chodit kolem horké kaše, nedalo se to dočíst.


Hobo
02.03.2022 2 z 5

Dobrý sloh, strohý, jakoby úsečný. Obsah ovšem rozporuplný, ideologicky poznamenaný, a nejen to, prostě černobílý. Nedivím se, že to autor i nakladatel u soudu prohrál, tohle prostě není Baťa, i když vezmu v úvahu, že na rozdíl od doby, ve které jsem vyrůstal a jež ho bez milosti zavrhovala, je dnes patrně zase nekriticky veleben. Pravda, jako obvykle, bude opět mimo ideologické šablony.
Ostatně, v menším měřítku, vyrůstal jsem v kraji, v němž nesmazatelnou stopu zanechal také jistý továrník Schovánek se svou Tofou...
Po literární stránce má dílo přece jen jisté přednosti před filmem z 50. let, ve kterém - patrně aby nedošlo k omylu - byl představitel Botostroje natolik podobný Baťovi, až to tlouklo do očí. Rád bych si ostatně přečetl knihu v původní podobě, nikoliv v úpravách, kterou autor provedl po Únoru. Byla sice digitalizována, avšak váznou na ní stále autorská práva. Po 90 letech! K čertu s autorským zákonem!

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Botostroj v seznamech

v Přečtených27x
ve Čtenářské výzvě1x
v Doporučených1x
v Mé knihovně25x
v Chystám se číst6x

Autorovy další knížky

Svatopluk Turek
česká, 1900 - 1972
1954  57%Botostroj
1987  36%Bez šéfa
1936  60%Mrtvá země
1956  0%Hrdinové z ostrova
1945  0%Človíček