Bratři : John Foster Dulles, Allen Dulles a jejich tajná světová válka přehled
Stephen Kinzer
Americký historik a novinář Stephen Kinzer ve své faktograficky bohaté, a přitom mimořádně poutavé, ba strhující knize líčí život a působení dvou mocných bratrů, kteří ve vypjatých letech studené války formovali a řídili zahraniční politiku Spojených států – Allena Dullese, jenž v letech 1953 až 1961 působil jako šéf CIA, a Johna Fostera Dullese, který v téže době pracoval jako ministr zahraničí Eisenhowerovy vlády. Jakkoli byli povahově velmi odlišní, sourozenci Dullesové tvořili silný a nebezpečný tandem, který rozhodoval o osudech milionů lidí, aniž o tom americká veřejnost většinou vůbec věděla. Vychováni v přísné zbožnosti, puzeni misionářským zápalem zděděným po svých předcích, manichejským viděním světa a paranoidním antikomunismem, pokoušeli se přetvářet svět k obrazu svému a obrazu Ameriky a v každém, kdo nevystupoval jako horlivý americký spojenec, viděli potenciální hrozbu, ne-li přímo vtěleného satana. Bratři Dullesové tak byli strůjci politiky, která otevřenými i tajnými prostředky vedla válku proti zemím, které se vydaly vlastní, nezávislou cestou. Od počátku studené války se systematicky snažili oslabovat a podvracet vlády především v těch zemích třetího světa, kde Spojené státy ztrácely geopolitický nebo ekonomický vliv. Autor popisuje přípravu a průběh puče, kterým CIA odstranila demokraticky zvoleného guatemalského státníka Jacoba Árbenze, svržení íránského předsedy vlády Muhammada Mosaddeka, tažení proti Ho Či Minovi, americké intervence v Indonésii a v Kongu, jakož i otevřené i skryté operace proti Kubě. Stephen Kinzer se ovšem nespokojuje s pouhým líčením událostí, i když ty tvoří těžiště knihy, ale pokouší se také objasnit, jaké byly motivy počínání obou bratrů, co utvářelo jejich názory a postoje, jaké rodinné a kulturní zázemí formovalo jejich světonázor, a zároveň si klade obecnější otázku po příčinách amerického excepcionalismu a intervencionismu. Autor ukazuje, že Dullesovi nebyli žádnými výjimečnými či „vyšinutými“ jedinci, kteří se dílem příznivé souhry náhod dostali k moci, nýbrž to byli typičtí představitelé určité americké tradice – byli dětmi svého národa a jejich příběh je příběhem Ameriky. Stephen Kinzer tak současně odhaluje a mapuje temnou stránku americké historie, která vyvolávala a dodnes vyvolává ve světě tolik kritiky a nevole a s níž se Amerika dosud dostatečně nevyrovnala.... celý text
Literatura faktu Biografie a memoáry
Vydáno: 2016 , Rybka PublishersOriginální název:
The Brothers. John Foster Dulles, Allen Dulles and Their Secret World War, 2013
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Bratři : John Foster Dulles, Allen Dulles a jejich tajná světová válka. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (2)
Dokonalé! První část místy obšírnější, ale druhá polovina vynikající. Už teď se těším na Dějiny CIA. V zajetí vlastních iluzí od Tima Weinera. A doufám, že najdu i "kompenzaci" v podobě stejné kvality i z druhé strany.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Bratři : John Foster Dulles, Allen Dulles a jejich tajná světová válka v seznamech
v Přečtených | 8x |
v Doporučených | 1x |
v Knihotéce | 8x |
v Chystám se číst | 11x |
v Chci si koupit | 6x |
v dalších seznamech | 1x |
Štítky knihy
Kuba politické události Írán Amerika USA (Spojené státy americké) CIA zahraniční politika studená válka bratři Guatemala
Fascinující: autor píše, že o Dullesovi (resp. Dullesových) už ani běžný Američan dnes skoro neví (v povědomí zůstalo jen Dullesovo letiště), není tedy divu, že kniha o jejich životě a významu nejen v americké novodobé historii prostě ohromí. Není to jen životopis, ani životopisy dvou bratrů, ale mnohem víc - historicko-politický výklad dějin prvních dvou třetin 20. století, nejen v USA, ale - kvůli záběru zahraničních zájmů a dopadům souvisejících rozhodnutí obou protagonistů - skoro celého světa.
Pro milovníky historie, (zahraniční) politiky, výzvědných služeb a Ameriky naprosto zásadní čtení.
A pro nás ostatní platí (podle recenze The New York Times):
"Každý, kdo chce pochopit, proč jsou Spojené státy americké předmětem takové nenávisti velké části světa, by si měl přečíst tuhle knihu."
Kniha je velice čtivá, skoro jako román, ovšem jako řádná faktografie je v poslední pětině vyplněna obsáhlým souborem poznámek, obsažnou bibliografií a rejstříkem. Foto příloha nechybí, ale je jen opravdu minimální, není to žádné rodinné album.