Búrlivé výšiny přehled

Búrlivé výšiny
https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/285132/bmid_burlive-vysiny-EVD-285132.jpg 4 4737 4737

Jediný román významnej anglickej autorky je príbehom o ľudskom ponížení, láske a pomste. Odohráva sa na majetku uprostred bažinatej pustiny západného Yorkshiru. Opustená sirota Heathcliff, ktorej sa statkár ujal, je nenávidený statkárovou ženou a jeho synom, avšak obdivovaný a nakoniec milovaný jeho dcérou. Keď sa po statkárovej smrti ujme hospodárstva syn, donúti sestru, aby sa vydala za bohatého suseda. Heathcliff v čase jej svadby zmizne, ale po rokoch sa vráti ako zámožný muž, aby sa pomstil. 4. slovenské vydanie.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Wuthering Heights , 1847

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Búrlivé výšiny. Přihlašte se a napište ho.

Miranda
13.06.2024 4 z 5

Tak neuvěřitelně ukecanou knížku by člověk pohledal. Pořád se v ní jen tlachá, čvaňhá, beseduje ... a to je důvodem pro neúplný počet hvězdiček mého hodnocení. Kniha je to, díky spoustě postav a totožných jmen, zpočátku velice zmatená, ale pokud to čtenář vydrží, po chvíli je nenásilně vtažen do poutavého děje příběhu o nenaplněné lásce, bezbřehé nenávisti, bolesti a trápení. Kvůli jednomu špatnému rozhodnutí se životy všech začnou hroutit a všichni se jenom trápí, hladoví, churaví, řada z nich i umírá (čímž se usnadňuje orientace v postavách) a pořád o tom mluví ... Dost mě překvapuje, že jakmile jeden člověk dá přednost jinému (bez ohledu na to, že to vlastně hluboko v srdci tak nechce), tak ten opuštěný se nezlobí na tu osobu, která tak učinila, ale na všechny kolem, kteří za její rozhodnutí nemohou. A ať je nenávist jakkoli silná, stejně si osud najde cestu, jak alespoň vzdáleně svůj cíl naplní. To se mi líbilo, že se člověk úplně neutopil v beznaději a zmaru. A musím říct, že ta hospodyně Nelly mi lezla na nervy, neustále se do všeho pletla, řadě věcí neprospělo její konání, ale co už. Poučení pro mě je takové, že ať půjdeš hlavou proti zdi, stejně ji neprorazíš a pokud osud nějaká ta vlákna utkal, nemá cenu s ním bojovat. A hlavně, že důležitá životní rozhodnutí se mají dělat srdcem a ne rozumem. Oblíbené postavy: (svým způsobem určitě Heathcliff, Katka ml. a hlavně Hareton). A poznámka na závěr: Je k neuvěření, jak moudří a dospěle uvažující byli všichni spisovatelé žijící daleko před námi v jejich mladých letech. Když někdy vidím dnešní dvacátníky, nebo i čtyřicátníky, přijdou mi spíš jako přerostlé děti, a absolutně bez zdravého rozumu a intelektu. A bohužel k nim řadím i sebe. V životě bych ve dvaceti a ani ve ctyřiceti něco takového nenapsala.

yaja8823
21.05.2024 4 z 5

Kniha je velmi čtivá, zajímavý příběh, ale smutné na tom je, že si paní Catrine dělala legraci a pohrdala svým nejlepším kamarádem příliš dlouho a nikdy si nepřiznala, že ho miluje. V podstatě umřela žalem a on potom taky. Bylo hrozné, jak se v té době lidi povyšovali bez důvodu nad druhé. A to že ubližovali, byť slovem, je nikdo nikdy neodnaučil.

Knižníblázen
18.05.2024 4 z 5

Příběh několika generací,kde se vždy někdo nešťastně zamiluje. Bažiny, severský vzduch,láska,pomsta,krutost. Na začátku jsem si toho malého cikánského chlapce oblíbila,ale čím více byl starší,tím byl horší. Jenom,proto že on si nemohl vzít Kateřinu,neznamená,že musel ublížit tolika lidem. Ale zase to by potom nebyl zajímavý příběh,takže chápu záměr autorky. Jen škoda,že několika postavám dala stejná jména

Pád Númenoru, Panský dům a další knižní novinky (36. týden)

03.09.2023

Knižní novinky (3. týden)

16.01.2022

Knižní novinky (16. - 23. 11.)

16.11.2013

Kniha Búrlivé výšiny v seznamech