Částice na konci vesmíru přehled
Sean M. Carroll
Podtitul: Kterak nás honba za Higgsovým bosonem dovedla až na práh nového světa. Objev Higgsova bosonu je podle mnoha komentátorů nejvýznamnějším průlomem v našem chápání vesmíru po rozbití atomu. Objeven byl díky miliardovým investicím, desetiletím snažení a úsilí šesti tisíc vědců pracujících u urychlovače LHC ve Švýcarsku. Co je na něm tak zvláštního, že se mu říká „božská částice“ a svým objevitelům přinesl dokonce Nobelovu cenu za fyziku? Carroll vysvětluje, že bez něj bychom nevěděli, odkud vlastně berou elementární částice svou hmotnost. Nalezli jsme v něm poslední díl skládačky, vysvětlení záhad běžné hmoty: atomů a sil, které stojí za vším počínaje DNA a konče globálním oteplováním. Nejnovější kniha kosmologa, částicového fyzika a známého popularizátora vědy Seana Carrolla se věnuje nejdůležitějšímu objevu v oboru subjaderné fyziky za posledních 30 let, za který Peter Higgs a François Englert v roce 2013 obdrželi Nobelovu cenu. Jde o objev takzvané Higgsovy částice, významné ingredience standardního modelu elementárních částic a jejich interakcí. Autor poutavě líčí technické zázemí objevu učiněného v roce 2012 pomocí gigantického urychlovače LHC v evropské laboratoři CERN i velký teoretický význam Higgsova bosonu v mikrosvětě. Tato částice totiž hraje klíčovou roli ve vysvětlení původu hmotnosti ostatních částic, zejména rozdílu mezi nehmotným fotonem, kvantem elektromagnetického působení, a velmi těžkými bosony W a Z zodpovědnými za slabou interakci. Podle Carrolla tento významný objev předznamenává novou fascinující éru fyziky 21. století.... celý text
Literatura naučná Věda Vesmír
Vydáno: 2014 , Argo , DokořánOriginální název:
The Particle at the End of the Universe: How the Hunt for the Higgs Boson Leads Us to the Edge of a New World, 2012
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Částice na konci vesmíru. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (10)
"Nedíváš se: vlny. Díváš se: částice"
To je kvantová mechanika v kostce.
Jednoduché, výstižné, stejně jako spousty informací v této knize, které vedou k tomu, seznámit se s funkcí a s účelem velkého hadronového urychlovače částic LHC a k zjištění proč a za jakých okolností tento projekt vlastně vznikl.
Nutno dodat, že autorovi se popularizátorství odepřít nedá, téměř každou kapitolu se snaží zahájit nějakým vtipným přirovnáním, což na první dobrou spousty čtenářů zaujme, protože (slovy autora) z nějakého důvodu začnou mít lidé enormní zájem i o zdánlivě nesrozumitelné vědecké otázky, když se jim podají zábavnou formou.
Kniha mě obohatila - podává přehled o postupné cestě objevování Higgsova bosonu, o tom kolik to všechno stojí, a k čemu jeho odhalení vede a povede. Postupně se z naučné publikace stává v některých částech spíše vědeckou knihou a tak laik se v těchto částech těžce orientuje.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Částice na konci vesmíru v seznamech
v Přečtených | 39x |
ve Čtenářské výzvě | 1x |
v Doporučených | 1x |
v Knihotéce | 45x |
v Chystám se číst | 43x |
v Chci si koupit | 25x |
v dalších seznamech | 2x |
Fascinující kniha, ve které se autor pokouší vylíčit příběh higgsova bosonu. Autor se zmiňuje o velkém americké projektu SSC, jenž byl bohužel z politických důvodů zrušen, avšak naštěstí měl tuto možnost objevit novou částici právě Large Hadron Collider, o kterém se Carroll oprávněně rozepisuje. Krom toho vysvětluje základy částicové fyziky a teorie pole, aby čtenář lépe pochopil důležitost "božské částice". Kniha je opravdu skvěle napsána, doporučuji všem (především studentům fyziky) , aby si ji přečetli. Vše pochopí i úplný laik, takže se nikdo nemusí bát nesrozumitelnosti.