Cena cti přehled
Thrity Umrigar
Indoamerická novinářka Smira se vrací do Indie, aby zde zpracovala reportáž, byť nerada: už dávno se svou rodinou opustila zemi a neměla v úmyslu se tam ještě někdy vrátit. Při sledování případu Míny - hinduistické ženy, kterou napadli členové její vlastní vesnice a rodiny kvůli tomu, že se provdala za muslima - se Smita setkává se společností, v níž má tradice větší váhu než vlastní srdce, a s příběhem, který hrozí odhalit bolestná tajemství Smitiny minulosti. Zatímco osud Míny visí na vlásku, Smita se snaží všemi možnými způsoby napravit situaci. Zároveň zjišťuje, že ji stále více přitahuje Móhan, Ind, kterého potkává při plnění svého úkolu. Dvojí milostný příběh Ceny cti je však stejně odlišný jako kultury samotné Míny a Smity. Tento něžný a sugestivní román Thrity Umrigar o lásce, naději, oddanosti rodině, zradě a oběti líčí příběh dvou odvážných žen, které se snaží zjistit, jak být věrné své vlasti a zároveň samy sobě.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Cena cti. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (10)
Cena cti mě moc nelákala – četla jsem už několik knih z indického prostředí, Bůh maličkostí a Křehká rovnováha například, a přestože to byly výborné knížky, nečetly se mi vůbec snadno, a hlavně: po jejich přečtení jsem měla pocit, že život je strašně nespravedlivý. Nevybereme si, kdy, kde a komu se narodíme, ale naše osudy jsou často zásadně ovlivněny právě touhle trojicí.
Podobně je tomu i v případě hrdinů knížky Cena cti. Tak nějak jsem nemohla uvěřit, že se tenhle příběh odehrál v 21.století; strašná představa, že se v takovém místě narodíte jako žena. Popis konfliktů mezi muslimy a hinduisty mi velmi připomínal situace Židů v předválečném Německu: naprosté pohrdání tvory, kteří jako by nepatřili do skupiny Homo sapiens, a to jen proto, že jedí hovězí?
Překlad i způsob vyprávění se dle mého povedly, ačkoli i já přiznávám, že téměř celou první polovinu knihy jsem čekala, kdy hlavní hrdinka konečně přestane klamat sama sebe a postaví se k situaci čelem. Jenže nedělá to tak - alespoň občas - každý z nás?
„Pokud za léta dráhy reportérky něco zjistila, tak to byly následující dvě věci: zaprvé je svět plný lidí, kteří jsou unášeni životem, vydaní napospas, bez zakotvení. A zadruhé nevinní vždycky platí za hříchy viníků.“
Cena cti od Thrity Umrigar má na Goodreads veľmi vysoké hodnotenie a bola nominovaná na cenu Goodreads Choice Award v kategórií najlepšia fikcia za rok 2022. Čakal som príbeh plný emócií, vnútorných konfliktov a zobrazenie nálad v spoločnosti súčasnej Indie. Čo som v skutočnosti dostal? Veľká časť rozprávania je vystavaná tak, aby nám autorka ukázala, koľko si toho o problematike konfliktu medzi hinduistami a moslimami načítala. Aby nám ukázala ako tomu ona rozumie, aby nám ukázala, že jej názor je určite ten správny a čitateľovi nedala veľa priestoru na vytvorenie si vlastného. Samotná zápletka je priemerná, hlavná postava, Smita, je nesympatická, krátkozraká a strašne suchá. Pasáže písané z pohľadu Míny ma bavili. Prinášali do príbehu osvieženie a nádej, v podstate knihe zachránili hodnotenie. Kniha obsahuje aj niekoľko zaujímavých myšlienok a momentov, len by to chcelo ísť viac do hĺbky a lepšie prepracovaný dej. Na môj vkus dosť strohé a povrchné. Myslím si, že táto kniha by sa mohla páčiť fanúšikom knihy Ostrov stratených stromov.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Cena cti v seznamech
v Přečtených | 23x |
ve Čtenářské výzvě | 1x |
v Doporučených | 2x |
v Knihotéce | 44x |
v Chystám se číst | 40x |
v Chci si koupit | 15x |
Pribeh je desivy, ale pokud se trochu zajimate o Indii, tak asi dost mozny. Mne ale rusila ta literarni stranka knihy, vlastne mi to prislo dost chabe, nevim, zda to nemohlo byt prekladem (reakce na pisnicku s. 324 “to je ale puvabne - jako fakt?) nebo to bylo jen proste slaby. Za me trochu beckovy zensky roman postaveny na obrovske tragedii, ktere se v Indii deji. Skoro zneucteni a dost me to mrzi, cekala jsem vic.