Česká politika a (východní) vystěhovalectví 1848 - 1922 přehled
Vratislav Doubek
Kniha přistupuje svébytným způsobem k problematice moderního vystěhovalectví 19. a raného 20. století. Přibližuje v obecné rovině jeho podstatu, příčiny a orientaci jednotlivých proudů, vnitrostátní migraci, silný zaoceánský proud či alternativní směrování utečenců, zejména na východ do oblasti carské říše. Autor však sleduje problematiku vystěhovalectví vlastně zprostředkovaně, jako téma širší společenské, zejména politické diskuse. Jednotlivé kapitoly práce se tak soustřeďují nikoli na analýzu vystěhovalectví jako takového, ale na proměny vztahu české společnosti a politiky k jednotlivým projevům dobové migrace a emigrace, osídleneckým projektům, politickému exilu, krajanům a krajanským komunitám. Přibližuje různé dobové ohlasy, které vystěhovalectví vyvolávalo, představy jeho využití v zájmu expanzivní síly české ekonomiky či naopak úsilí o zmírnění dopadů odchodu desetitisíců v obavách z národní slabosti. Jakkoli byla v posledních letech věnována problematice vystěhovalectví řada titulů, předkládaný text na zkoumání této problematiky nejen vhodně navazuje, ale rozšiřuje ji novým směrem.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Česká politika a (východní) vystěhovalectví 1848 - 1922. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (1)
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Česká politika a (východní) vystěhovalectví 1848 - 1922 v seznamech
v Přečtených | 3x |
ve Čtenářské výzvě | 1x |
v Knihotéce | 1x |
v Chystám se číst | 2x |
Pořídil jsem si ji za 19 Kč, jinak by mě to ani nenapadlo, ale rozhodně stojí za víc!
Sám jsem nečekal, že ji opravdu přečtu celou a relativně rychle. Je to sice prostě vědecká práce, ale na zajímavá témata:
Věděli jste, že
- když už čeští politici nemohli v 19. století zabránit ekonomické migraci z Čech do Ameriky, tak se ji snažili alespoň zvrátit východním směrem? Aby emigranti zůstali Slovany.
- kampeličky jsou pojmenované podle národohospodáře Kampelíka, který měl z emigrace skoro radost, protože v ní viděl možnost rozvoje českých podniků za hranicemi?
- že ačkoliv politici lidem emigraci zazlívali (že oslabují národ), nakonec pomohli krajané (hlavně v Rusku a USA) významnou měrou prosadit vznik ČSR?