České umění 1900-1990 přehled
Vojtěch Lahoda , Lenka Bydžovská , Karel Srp , Miroslav Petříček , Marie Halířová
Katalog expozice českého výtvarného umění z období 1900-1990 ze sbírek Galerie hl.m.Prahy.
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize České umění 1900-1990. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (1)
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha České umění 1900-1990 v seznamech
v Přečtených | 1x |
v Doporučených | 1x |
Autoři knihy
Vojtěch Lahoda
česká, 1955 - 2019 Lenka Bydžovská
česká, 1956 Karel Srp
česká, 1958 Miroslav Petříček
česká, 1951 Marie Halířová
česká
česká, 1955 - 2019 Lenka Bydžovská
česká, 1956 Karel Srp
česká, 1958 Miroslav Petříček
česká, 1951 Marie Halířová
česká
Kniha byla původně doprodným katalogem ke stejnojmenné výstavě, která se uskutečnila v roce 1990 v domě U zlatého prstenu v Praze. Celá byla sestavena ze sbírek Galerie hlavního města Prahy. Bylo tehdy důležité, protože velmi komplexní představení vývoje českého výtvarného umění. A protože jak výstava, tak tato kniha je několikaúrovňová, tak se z katalogu stala vyhledávaná příručka pro středoškoláky a kohokoliv, kdo chce takový základní vhled do našeho umění 20. století. Autoři (to není jen Vojtěch Lahoda, ale také Karel Srp a Lenka Bydžovská) se přiklonili k druhému, rozšířenému vydání. A to je skutečná perla.
Na knize oceňuji, že to není nějaká otrocká chronologie, že se autoři snaží o skutečné průniky do stylu a témat, jakoby se snažili odkrývat pozadí myšlení autorů - jak obraz přibližue nebo vyjadřuje stav duše, vzpomnínky, jak se staví utopie nebo řád, v čem spočívá tzv. strnulý neklid, záhada vnějšku, neboi jak vypadají vzdálené ráje. To vše uvozuje esej o "Skutečnosti v obraze" a "obrazu ve skutečnosti" od filozofa M. Petříčka. Skvělé reprodukce nejen doplňují text, ale jsou svébytnou rovinou knihy, a činí z ní vizuální zážitek. Mně přišla zajímavá i ta poslední část, která už není na křídovém papíře, a která se týká historie sbírek Galrie hlavního města Prahy, jejich formování a putování po různých méstech Prahy, a velmi zajímavý seznam všech výstav, které byly po celou dobu existence galerie uskutečněny. A na konci je i soupis vystavených děl, takže si člověk může trochu o tehdejší výstavě udělat představu.
Zkrátka to je lahůdková kniha, která neotřele, skutečně nově, vtahuje za oponu českého výtvarného umění a tak ji musím prostě doporučit. Nedá se nic dělat.