Český krtek v CIA přehled

Český krtek v CIA
https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/411479/bmid_cesky-krtek-v-cia-XDu-411479.jpeg 4 132 132

Napínavá reportáž, kde je špionova výpověď konfrontována s jeho odtajněným spisem, nikdy nepublikovanými názory expertů včetně hlavního historika CIA, vyprávěním desítek svědků, bývalých "řídících orgánů" i Američanů, kterým se ho podařilo odhalit. Karel Köcher je jediným špionem někdejšího východního bloku a pravděpodobně i jediným zahraničním agentem vůbec, kterému se podařilo proniknout do CIA. Jeho kontroverzní příběh nebyl v české literatuře faktu dosud popsán. Köcher byl vysazen do USA v roce 1965 se zdánlivě nesplnitelným úkolem infiltrovat se do amerických zpravodajských služeb. Doprovázen svou krásnou ženou Hanou, získal v Americe pověst antikomunisty, pracoval u Zbigniewa Brzezinského a v roce 1973 mu CIA skutečně nabídla místo v jednom ze svých nejtajnějších oddělení. Mise byla splněna. V roce 1984 manžele Köcherovy zatkla FBI. Jeho přátelé žasli: jak tenhle výstřední chlapík, který se vždycky choval přesně opačně, než by se nenápadný agent měl chovat, mohl být komunistický špion? Köcher dostal doživotní trest, v roce 1986 byl ale vyměněn za sovětského disidenta Anatolije Ščaranského. „Za Köchera bychom vyměnili tři Ščaranské," prohlásil později šéf KGB Vladimir Krjučkov. Jiný generál KGB Čecha ale předtím označil za agenta Američanů. Köcher po návratu domů působil v Prognostickém ústavu a stále žije ve vile u Prahy. Jeho někdejší nadřízení si nejsou dodnes jisti: Pro koho vlastně pracoval? Kniha vznikla na základě mnoha rozhovorů autora s Karlem Köcherem, který souhlasil s neautorizovaným "životopisem". Nejde ovšem o osobní zpověď jednoho z nejúspěšnějších vyzvědačů 20. století, nýbrž o napínavou a barvitou reportáž, kde je špionova výpověď konfrontována s jeho odtajněnými spisem, nikdy nepublikovanými názory expertů včetně hlavního historika CIA, vyprávěním desítek svědků, bývalých Köcherových „řídících orgánů“ i Američanů, kterým se „prvního krtka v CIA“ podařilo odhalit. Autor vyrazil do USA po špionových stopách, v Rusku navázal kontakt s důstojníkem KGB, který ho měl na starosti.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Český krtek v CIA. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (31)

jiri2737
09.10.2024 5 z 5

Zajímavý člověk. Jeho život by vydal za román.

vladimir5170
30.08.2023 4 z 5

Tím, že [Kárl Koučr] odmítl z pochopitelných důvodů sdělit všechny své akce a dále z důvodů, že ne všichni zúčastnění se mohli nebo chtěli vyjádřit, je kniha zakončena, jak je zakončena. Když navíc sledujeme průběh výpovědí, ze kterých jasně plyne, že asi v tomto byznysu lžou úplně všichni, tak se jeví, že autor z tématu vymlátil maximum. A to navíc za situace, kdy jsou některé dokumenty nedostupné a jak vidno, některé teprve začínají být nebo budou nedostupné. Takto z celého příběhu KK vychází jako bezohledný, byť inteligentní nervous-ultraegoista. Kdyby však vyzradil vše, co prováděl, dost možná by jeho hodnocení bylo ještě daleko horší... Autorsky podáno slušně.


Koza3
23.08.2023 2 z 5

Hus. Komenský. Smetana. Cimrman. Tohle se objevilo na tabuli v legendárním filmu Jára Cimrman ležící, spící. Nějak podobně zní i kniha, kdy Kocher si připadá jako velikán českých dějin, ale jeho důležitost je pochybná. Můžeme asi říct, že je to velký oportunista, narcista a egoista, kterému peníze nesmrdí. Já vždycky hodnotím biografie dvěma atributy. První je samotný život a úspěchy protagonisty a druhý atribut je jak se to autorovi povedlo nacpat na papír. U krtka musím to první číslo přiblížit k nule, protože mě protagonista neskutečně iritoval. Jeho "zásluhy" jsou pochybné, jeho motivy ještě podivnější. Snaží se vysvětlit své důvody, ale za každým "správným" rozhodnutím cítím peníze a vlastní obohacení. Za mě je ten člověk amorální zm*d, který prodá i vaši matku. Druhý atribut, tedy zpracování autora hodnotím průměrně. Oceňuji až bakalářskou analýzu, kdy musel projít neskutečným množstvím materiálů, aby tomu dal nějakou hlavu a patu. Nehledě na to, že spousta dokumentů je stále tajných a není k nim přístup, takže jsme konfrontování často dvěmi, třemi tvrzeními a musíme si udělat vlastní názor, jak to vlastně ve skutečnosti mohlo být. Co však čtivost sráží je neustálé tvrzení, že Kocher je velice inteligentní a rafinovaný. Kdybych si dal v PDF verzi CTRL+F a vyhledal slovo "inteligentní" vyskočí mi tak tisíc výskytů. Já o tom nepochybuji, že to byla bedna, ale číst to pořád dokola a hnát jeho ego ještě takto knižně mi bylo proti srsti. Četl jsem to na dovolené a žena jen kroutila hlavou, protože jsem neustále tvrdil, že se to nedá číst, ale snažil jsem se to dokopat do konce. Povedlo se, knihu odkládám někam do archivu.

všechny komentáře

Související novinky (1)

Velký knižní čtvrtek

12.10.2015


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Český krtek v CIA v seznamech

v Právě čtených3x
v Přečtených159x
ve Čtenářské výzvě13x
v Doporučených4x
v Knihotéce61x
v Chystám se číst69x
v Chci si koupit21x
v dalších seznamech1x