Český sen přehled
Oldřich Knitl
Kniha Český sen začíná 329 dní předtím než plukovník generálního štábu Emanuel Moravec zatkne prezidenta Beneše. Oldřich Knitl se zde tematicky zabývá československým rokem 1938. Žánrově jde o poněkud neobvyklé spojení eseje s něčím, co by se snad dalo nazvat historickým sci-fi. Jde o úvahy, které se opírají o co nejpřesnější historická fakta a které co možná nejpřístupnější formou hledají vysvětlení aktuálních událostí roku 1938 jednak v jejich dějinných předpokladech, jednak v charakterech a osobních danostech hlavních postav tehdejšího dramatu – Hitlera, Chamberlaina, Beneše, Daladiera, Bonneta a dalších. Poslední čtvrtina knihy historickou realitu opouští a pokouší se fiktivním dějem odpovědět na otázku, která Čechy dodnes zajímá, totiž co by se stalo, kdyby tehdy 30. září o polednách nedošlo ke kapitulaci. I zde jsou ale podkladem fakta – mezinárodně politické rozložení sil, domácí situace, plány a vojenská síla německé a československé armády.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Český sen. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (3)
Nejde o válečný ani akční román. Je to spíše histografická esej shrnující fakta o událostech, které předcházely Mnichovské dohodě a následnému vyhlášení kapitulace Československé republiky. Oldřich Knitl dopodrobna osvětluje situaci v předválečné Evropě a seznamuje nás s hlavními aktéry tehdejšího dramatu. Dokonce jde i o stupínek dál do minulosti a zasvěcuje do česko-německých vztahů, odvíjejících se už od nějakého třináctého století. Teprve v poslední čtvrtině knihy autor opouští historii a snaží se fiktivním a přitom střízlivým dějem rozehrát události, které se odvíjejí od myšlenky „co kdyby“ Československá republika odmítla mnichovský diktát. Ani zde se však nerozvíjí žádný dobrodružný příběh. Opět jde o objektivní souhrn událostí (i když samozřejmě relativních), které autor netahá z klobouku, ale se snaží co nejvěrněji opírat o doložitelná fakta (diplomatická situace v Evropě, technické vybavení a možnosti armád, strategické rozmístění vojsk a podobně).
Pro mě zatím nejlepší shrnutí období Mnichova 1938 s trochu zavádějícím názvem, ona je to spíš česká noční můra, z textu na mě dolehla tíseň a vztek provázený nechápavým kroucením hlavou nad tím, do jaké situace jsme se dostali, částečně i vlastní vinou. Autor klade důraz i na osobní vlastnosti lidí, kteří byli zrovna u moci, docela mě překvapilo jaký vliv měli na běh dějin i zdánlivé maličkosti, jako třeba vzájemná osobní antipatie Beneše s polským ministrem Beckem. Zabývá se i dávnou minulostí a popisuje počátky a příčiny německého osídlení a vzájemné vztahy, které nikdy nebyly idylické.
V poslední čtvrtině přechází od historie k fikci a zkouší odpovědět na věčnou otázku co by se stalo kdyby jsme se bránili, ale i tato fiktivní varianta se drží reality a rozhodně nerozvíjí divoké teorie o vítězství naší armády, spíš na mě působí, že v situaci v jaké jsme byli už neexistovalo žádné dobré řešení.
Kniha by mohla sloužit klidně i při výuce, protože čtivě a srozumitelně shrnuje sled událostí, i na první pohled nesouvisejících, které mohou vést k obrovským tragédiím, kdy jde o samotné přežití národa. Poučná, varující a obávám se, že stále aktuální.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Český sen v seznamech
v Přečtených | 11x |
v Doporučených | 3x |
v Knihotéce | 19x |
v Chystám se číst | 8x |
v Chci si koupit | 4x |
v dalších seznamech | 1x |
Štítky knihy
druhá světová válka (1939–1945) alternativní historie Československo česko-německé vztahy Edvard Beneš, 1884-1948 Mnichovská dohoda (1938) rok 1938Autorovy další knížky
2004 | Český sen |
2005 | Vosy |
1982 | Jsem historik umění a zvu vás na večeři |
Především jde o esej, tedy subjektivní text. Má to spád, mnohdy velmi zajímavé detaily a do té doby mně neznámé skutečnosti. Knihu jsem přečetl při pobytu v zahraničí, takže nebyl prostor některé až překvapivé informace ověřit. Místy mi už ale byl autorův povýšený hodnotící sarkasmus na obtíž.
Každopádně jde o hutné shrnutí mnichovských událostí, přičemž samotná konference je proporčně vzata dosti zkrátka. V hodnocení smyšlené závěrečné části se připojuji k předešlým komentářům, úvahy autora jsou realisticky střízlivé. Ne jako v knize pana Drnka Žáby v mlíku, kde gerojství a štěstí českého lva nezná mezí. Z tohoto pohledu je zajímavou skutečností, že obě zmiňované fikce obsahují čs. protiofenzivu do Rakous. U toho mne napadá, že tehdy by mohl Hitler jako rodilý Rakušák opravdu ztrácet nervy, zvlášť vezmeme-li v úvahu ne zcela říšsky německé místní obyvatelstvo přičleněné nedávným anšlusem.
Ještě na jednu věc autor ve své fantazii zapomněl - někam se mu ztratila Moravcova výzvědná služba.
Souhrnně nebylo co tehdejším politikům v tak obtížné situaci závidět, na podzim 38 už existovala pravděpodobně jen samá špatná řešení.