Cesta dobyvatelů přehled
Osmar White
Kniha je osobním svědectvím vynikajícího australského kronikáře, vycházejícím převážně z autorova válečného deníku a z článků, které napsal jako válečný dopisovatel u Třetí armády pod velením generála George Pattona. Byl při oficiální německé kapitulaci. Byl u toho, když se celý svět dovídal o hrůzách koncentračního tábora v Buchenwaldu. Viděl některé ukrutnosti spáchané na německém obyvatelstvu jeho ruskými přemožiteli. A těm, kteří četli jeho zprávy, poskytl ještě něco více - s pochopením a citem se pokusil posoudit sporné otázky morálky, které přineslo vítězství a následující vývoj. Chtěl také, aby si budoucí pokolení vzalo z toho ponaučení. V závěru se také zamýšlí nad tím, že nacismus může najít živnou půdu "téměř ve všech zemích světa", kde k tomu dozrají podmínky. Cesta dobyvatelů, zařazená mezi nejlepší australská díla napsaná ve dvacátém století, zůstává svěží a je čím dál aktuálnější.... celý text
Literatura světová Literatura faktu Válečné
Vydáno: 2005 , Epocha (ČR)Originální název:
Conquerors´ road
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Cesta dobyvatelů. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (2)
Knížku autor dokončil již v roce 1946, ale vydána kupodivu nebyla i přesto, že nakladatel byl s postupně předkládaným textem velmi spokojený, dokonce urgoval, aby byla kniha dokončena co nejdříve. Nakonec knížka vyšla až v roce 1983. Tím hlavním důvod asi bylo, že popsal přesně to, co viděl, neváhal tedy být kritický i k postupu spojenců. Snažil se v maximální možné míře zprostředkovat své dojmy z toho, co na své cestě zažil. Vyptával se jak spojeneckých, tak i třeba zajatých německých vojáků, zrovna tak běžných Němců, těch, co přežili koncentrační tábory, nuceně nasazených Díky tomu vznikla hodně zajímavá mozaika, která je opravdu čtivě napsaná. Nejdrsnější je líčení týkající se koncentračního tábora Buchenwald.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Cesta dobyvatelů v seznamech
v Přečtených | 1x |
v Doporučených | 1x |
v Knihotéce | 2x |
v Chystám se číst | 1x |
Štítky knihy
druhá světová válka (1939–1945) německá armáda americká armáda válečná literatura literatura faktuAutorovy další knížky
2005 | Cesta dobyvatelů |
1948 | Zelené opevnění |
Autor jako australský civilní pozorovatel , strávil s americkou a britskou armádou 10 měsíců, viděl boje na Siegfriedově linii, osvobození Buchenwaldu, uloupené poklady nacisty v rakouském Altaussee, pobýval v Berlíně i po druhé světové válce , který byl rozdělen na 4 okupační zóny. Jeho sepsané postřehy jsou skvělé, krátké, výstižné, syrové a nutí k zamyšlení. Když vstupovali Američané na území Německa psali na směrovníky : vstupujete do Německa žádné bratření , Rusové obraceli směrovníky k Berlínu a psali doupě bestie, Němci vítali vojska nápisy: spatříte Německo a zemřete. Pattona viděl takto neurotický, krvežíznivý generál, který se stal politicky nekontrolovatelný, podobná je charakteristika Montgomeryho, snažil se na sebe strhnout veškerou pozornost a tvrdil na veřejnosti, že je vojenský genius, jež v poslední bitvě rozštěpí a otevře celé Německo. Po válce bujel černý obchod a osvoboditelé loupily ,znásilňovali a šmelili, ať to byl Američan nebo Rus. Není divu, že kniha vyšla pomalu 40 let po válce.