Cesta jako marijánka přehled

Cesta jako marijánka
https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/182963/cesta-jako-marijanka-182963.jpg 5 2 2

Cesta jako mariánka je knihou výletní, skoro by se chtělo říci poutní, neboť kam nás autor zavede, probíhá poetická mše smyslových vjemů a doslova gurmánských počitků z vnímaného. Vaječina z čerstvých hub a vůně nezbytného presa jsou toho příkladem. Autor nás ve své cestovní kuchařce provází beskydskou přírodou, jež tvoří hutný základ naložený ve směsi italských cestovních zážitků, navrch ochucený postřehy z pobytu na Maltě. V Šlosarovi se snoubí cosi z Tomečka, cosi z Pavla, reportáže z italských cest mohou připomenout Čapka. Opojnost naznačená již v titulu knihy na nás dýchá z každého odstavce - stačí jen kouř slov přijmout a delší než malou chvíli v sobě zadržet. Dojde tak zprostředkovaně ke spojení s krásou, která nás na cestách obklopuje, a kterou možná z přemíry všední střízlivosti nejsme s to zplna procítit. Šlosar je zkrátka malíř chutí a vjemů, který z krajiny vykrajuje pro čtenáře ty největší lahůdky. Přesvědčte se, že i láska k přírodě prochází žaludkem.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Cesta jako marijánka. Přihlašte se a napište ho.

assilem
19.02.2018 5 z 5

Moc pěkné čtení. Na rozhraní prózy a poezie. Babička Jaromíra Šlosara byla vynikající kuchařka. Ač to zdánlivě nesouvisí, domnívám se, že ony umělecké sklony získal Jaromír právě od ní.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Cesta jako marijánka v seznamech

Jaromír Šlosar
česká, 1953