Cesta všelikého těla přehled
Samuel Butler
Román klasické anglické literatury, jehož autorem je Samuel Butler mladší, satiricky zobrazuje anglickou maloburžoasii v druhé polovině 19. století. Hrdinou románu je nepraktický snílek Arnošt Pontifex,syn anglikánského duchovního. Pokrytectví jeho rodičů i sourozenců mu od dětství způsobuje trýzeň, před níž uniká teprve v dospělém věku, kdy se sám stává duchovním. Je však obětí důvěry, s níž přilne nejprve k mladému kaplanovi, pokryteckému podvodníkovi, a poté k děvčeti, z něhož se vyklube ženština úplně zkažená londýnským prostředím. Teprve nenadálé dědictví ho vysvobodí z osidel demoralisované společnosti a činí jej nezávislým mužem, který odloučen od rodiny samotářsky tráví život, oddán hudbě a filosofování...... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 1957 , SNKLHU - Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a uměníOriginální název:
The Way of All Flesh, 1903
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Cesta všelikého těla. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (2)
Překvapivě otevřená kniha o sešněrovaném životě v konvencích anglické společnosti viktoriánského období. Obdivuji autora za autobiografické prvky, kterými by se člověk běžně nechlubil.
Škoda, že u nás kniha není známá...
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Cesta všelikého těla v seznamech
v Přečtených | 4x |
ve Čtenářské výzvě | 1x |
v Knihotéce | 24x |
v Chystám se číst | 19x |
v dalších seznamech | 2x |
Nechci Butlerovu pichlavost a snahu o satiru nějak bojkotovat. Přesto jeho sága o rodu Pontifexů, respektive životní cesta Arnoštova, nebyla zrovna nejvyvedenější. Tedy ve smyslu formy vyprávění, protože samotný příběh má mnoho do sebe. Myšlenek, narážek a úvah je tu víc než dost, přičemž spousta z nich stojí za pozornost. Jak ve vztahu ke své době, tak i s přesahem do současnosti. Ačkoliv "Cesta všelikého těla" celkově z mého pohledu někde zapomněla sílu....a zuby.
V kritice společnosti 19. století jsou přece jenom úspěšnější autoři jako byl Dickens, Thackeray nebo o generaci mladší Wells a další. Toto dílko je spíš jako literatura samotného Arnošta - a soudím, že ty narážky nebyly náhodné - totiž, že kniha nedojde slechu, kterého zasluhuje. A že Butler se stane autorem jediného díla. Poněkud ironicky, právě této.
Pokud měl autor strach vydat knihu před svou smrtí, aby nevyvolal příliš kontroverze, pak se mu to podařilo i poté. U mě poněkud jsou ty protichůdné pocity poněkud jiného rázu, než byl účel "Cesty všelikého těla".