Cesta za tebou za 80 dní přehled
K. C. Dyer
Ramona Keen, které všichni říkají Romy, rodilá Newyorčanka odchovaná velkoměstem, sní o tom, že se zapíše ke studiu fotografie a že se jednou podívá do Paříže. Její sny ale zdaleka neodpovídají realitě všedních dnů. Namísto cestování a focení pracuje v pitoreskním knihkupectví svého strýce, kde se čaj pije po litrech a veškerá dobrodružství se odehrávají jen na stránkách knih z druhé ruky. Když se v obchodě zjeví nový, zlý domácí se svým potměšilým synovcem v závěsu, Romyin poklidný život se začne hroutit jako domeček z karet. Vyhnout se výpovědi znamená přistoupit na trojnásobné nájemné, a to je něco, co si její strýc rozhodně nemůže dovolit. Jediné řešení je, že Romy získá dobře placenou práci, aby knihkupectví pomohla. Po rychlém a dostatečně odstrašujícím pokusu o práci v obřím call centru sbírá Romy veškerou odvahu a uchází se o místo v agentuře ExLibris – exkluzivní cestovní kanceláři, která organizuje zájezdy na základě literárních příběhů. Romy připadne jeden z nejtěžších úkolů – připravit pro klienty itinerář dobrodružné výpravy podle klasické verneovky Cesta kolem světa za 80 dní. Úkol je na hranici proveditelnosti, protože cestu musí osobně absolvovat přesně podle původní trasy Philease Fogga, nesmí použít letadla a na splnění úkolu má dokonce méně než původních 80 dnů. Pokud to zvládne, čeká ji pohádková finanční odměna a stálé zaměstnání. Romy, která opustila NYC jen jednou v životě – v rámci školního výletu v osmé třídě, překoná svůj strach a vyrazí na cestu. Brzy zjistí, že má nečekaného soupeře – Dominic Madison, domnělý synovec domácího, který ohrožuje její i strýcovu budoucnost, usiluje o totéž. A má k tomu stejně dobrý důvod jako Romy. Povede se Romy vyhrát závod a objet Zemi včas, aby zachránila knihkupectví? A co se stane, když zjistí, že člověk, který by měl být jejím úhlavním nepřítelem, ji nemístně přitahuje?... celý text
Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: 2021 , MetaforaOriginální název:
Eighty Days to Elsewhere, 2020
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Cesta za tebou za 80 dní. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (18)
Tak mne to teda moc nesedlo. Zacala jsem cist s nadsenim, ze to je zajimave tema, ale uz v Parizi me to preslo, protoze mi ty dobrodruzstvi prisly moc pritazene za vlasy. Neverila jsem vubec nicemu a navic to cele bylo taaaak zbytecne dlouhe! A jaky byl smysl toho cestovani, kdyz vlastne hrdinka nestihla nic poradne projit a zjistit pro klienta vice informaci, jenom zavodila s casem? Za me proste o nicem a proto me to i cele moc nebavilo. Jedine, co je fakt super napad, ze ma autorka na svem webu vsechny ty instagramove fotky tak, jak jsou v knize. Akorat by to chtelo do te knizky vepsat upozorneni. Me to jen tak napadlo a patrala jsem po tom sama. Ale dala jsem to pro ostatní aspon sem jako zajimavost.
Napsat cestopis tak, aby nebyl nudný, je z podstaty věci problém, protože mu především schází nějaká smysluplná zápletka a děj. Proto jsem umírala nudou nad knihou Pár kroků vpřed.
V tomto případě ale autorce tleskám, náročný projekt vyšel na jedničku. Taky dost dobře nechápu, proč kniha vyšla v edici 7lásky, protože to není romance ani omylem. Jako jo, dostane se nám Velkého nedorozumění i Bombastického patetického závěru, jak je u amerických knih povinné, nicméně zábavné převyprávění Verneova příběhu zápory spolehlivě zastíní a o nějaký lov na mládence nejde ani omylem.
Hlavním tahounem příběhu je jednoznačně knihomolka Romy, obyčejná holka, která kvůli psychickému bloku nikdy neopustila New York. (Ale ten je docela veliký, takže cajk.) Jenže neštěstí nechodí po horách a Romy je nucena vylézt ze své komfortní zóny (jak já jsem ji chápala s rozhodnutím, že nenastoupí do call centra, rozhodně palec nahoru).
Taky se mi líbilo, že autorka inspiraci klasickým románem otevřeně přiznává. Tady mám velkou výhradu vůči překladu názvu (Za kým že to Romy podle paní Rudové cestuje? Za svými strýčky?) a ano, ta obálka není úplně šťastně vyřešená, jak píše @jitka_dankova, připomíná opravdu spíš učebnici.
Áááá, ovšem, obvyklé smrtící zaklínadlo (tedy až po „milé oddechovce“ blehuhe), „knize by slušelo o sto stránek méně“ – v tomto případě rozhodně nikoli! Všechny příhody jsou zábavné a svižné, hrdinka zápolí se svou nezkušeností, na druhou stranu projevuje úžasnou míru inteligence, šikovnosti, odvahy a empatie. Navázání jejích příhod na původní Foggovy je vtipné a moderní, zase palec nahoru. Všechny exotické destinace na mě vyloženě dýchly svým kouzlem, v Bombaji jsem se dusila vedrem, v Kalkatě omámeně vdechovala vůni koření, na Aljašce mrzla a v Egyptě… No, velmi živě jsem si představila hrdinčiny potíže.
Problém jsem měla s Dominikem, blahosklonnou primadonou, který všude byl, všemu rozumí a všechno umí. Jsem moc ráda, že se Romy nezapalovaly kalhotky pokaždé, když toho seladona viděla, k jakés takés romanci v důsledku adrenalinového vypětí muselo dojít, to je logické, ale z pohodlí svého čtecího ušáku bych slavného Doma tak akorát kopla do zádele.
A ovšem, nebyla jsem ušetřena patetického konce (to, že byl happy, mi vůbec nevadí, ovšem bujarý večírek včetně přítomnosti Sumayi, jejíž záchrana měla být před Terezou utajena, ne, tak ten byl vyloženě za hranou), ale jak říkám, u autorek ze zámoří nelze nic jiného očekávat.
Velmi slušné čtyři hvězdičky a rozhodně doporučuji.
Související novinky (1)
Knižní novinky (22. týden)
30.05.2021
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Cesta za tebou za 80 dní v seznamech
v Přečtených | 49x |
ve Čtenářské výzvě | 7x |
v Doporučených | 1x |
v Knihotéce | 69x |
v Chystám se číst | 50x |
v Chci si koupit | 10x |
Kniha se četla skoro sama, ale zrovna dvakrát se o cestopis, anebo příběh dle J. Verna ohledně cesty kolem světa za 80 dní Philease Fogga, nejedná. Osobně to považuji za lehčí inspiraci touto knihou, a také dílem "Jíst, meditovat, milovat".
Ramona Keen zvaná Romy vystrčila svůj nos z NY pouze 1x, a to bylo celé její dosavadní cestování. Nejlepší místo pro ní bylo v knihkupectví svých "strýčků", anebo v knihovně. Z počátku se zdála celkem plachá a vyrovnaná, ale její cesta, která započala 17. března a měla skončit do května, tzn. k 30. dubnu, je v tomto případě mýtus pro 80 dnů. Při počátečních interakcích s Dominicem Madisonem, domnělým synovcem nového vlastníka nemovitosti, kde se nachází knihkupectví a byty, nebyla Ramona zrovna dvakrát klidná. Celkem nechápu, že by Dominic chtěl do vztahu s někým takovým, i když jak sama uvádí, dělí se na starou a novou Romy. Popis cesty, samostatné i společné je zajímavý, ale hrozně povrchní. Vypíchnutá jsou určitá místa a deníkovým záznamem uvedeny i největší zajímavosti z nich, ale je to celkem strohé. Chápu, že šlo hlavně o vývoj Romy jako takové, ale přesto je to na objem stránek málo popisné, a také trochu plné dobového klišé. Co se mi však líbilo je to, že se z části kniha zakládá na cestovních zkušenostech pro mě nové autorky, která tuto sedmitýdenní cestu podnikla. S Romy jsem se nejvíc bavila v začátku, a to hlavně u kultu sebevrahů :) , a následně při akcích v Paříži z 27. března. Zvláštní postavou byla pro mě i Teresa Cipherová, výkonná ředitelka ExLibris i se svým pochopením pro akutní lety.