Cesty do utopie: Sovětské Rusko ve svědectvích meziválečných československých intelektuálů přehled

Cesty do utopie: Sovětské Rusko ve svědectvích meziválečných československých intelektuálů
https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/367043/bmid_cesty-do-utopie-sovetske-rusko-ve-s-Dwi-367043.jpg 5 4 4

Vznik sovětského státu a jeho možné důsledky pro křehké poválečné uspořádání postavily evropskou veřejnost před množství otázek, na něž se jen obtížně hledaly jednoznačné odpovědi. Ty pak spíše odrážely světonázor svých nositelů, jejich očekávání, obavy i frustrace z poválečného vývoje. Pro levicové umělce a intelektuály sovětské Rusko představovalo pokus o naplnění velkolepých revolučních ideá­lů společensko-politické i umělecké transformace, tedy projekt komplexní proměny světa. Právě texty významných československých levicových umělců a intelektuálů, kteří sovětské Rusko v meziválečném období navštívili, tvoří jádro této knihy. Jejich dojmy a zkušenosti jsou přitom konfrontovány s hlasy některých oponentů a zasazeny do širšího společensko-politického i ideového kontextu první republiky. Antologie nabízí kromě chronologického řazení textů ještě jiný způsob čtení. Pokud si jej čtenář zvolí, může v inscenované desetidenní exkurzi nahlédnout sovětské Rusko takové, jaké během svých návštěv viděli (a chtěli vidět) meziváleční cestovatelé. Prostřednictvím autentických textů může překročit sovětské hranice, procházet se ulicemi Moskvy a Leningradu, vystát frontu do mauzolea na mrtvého Lenina a na tribuně spatřit živého Stalina, navštívit ukázkovou porodnici, továrnu, věznici či kolchoz, odpočinout si v Parku kultury nebo se zúčastnit pompézních listopadových oslav.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Cesty do utopie: Sovětské Rusko ve svědectvích meziválečných československých intelektuálů. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (1)

InaPražáková
02.07.2020 5 z 5

Rozsáhlý soubor reportáží, článků a referátů o SSSR ve 20. a 30. letech, které publikovali čs. „veřejní intelektuálové“, až na výjimky napsaných na základě pobytu v SSSR. Doplněno o tři historické a kontextuální eseje. Výborně zvolené je výběrové řazení příspěvků do chronologických bloků, přičemž každý blok se dotýká stejné příležitosti, ke které se autoři do Svazu sjeli, nebo podobných věcí, které viděli (např. několik zpráv o témž divadelním představení, blok o stavebním rozvoji apod.) V rámci bloku se střídají hlasy spíše prosovětské s protisovětskými, tedy kladné a záporné hodnocení týchž skutečností. Místy je ještě hlavní text doplněn o krátký pandán z dobového tisku. K tomu má kniha paralelní číslování, při kterém čtenář může číst jakoby chronologický průběh jedné návštěvy, od zprávy o polsko-sovětském hraničním přechodu přes ubytování a exkurze v Moskvě až po přejezd do Leningradu. Nevím, nakolik je to řazení přínosné, natož využívané, ale je to zajímavý nápad a jeden z důkazů autorské pečlivosti.
Autoři jsou vesměs známé osobnosti čs. levicového hnutí z okruhu Devětsilu nebo známí intelektuálové jako Peroutka nebo J. Čapek, ale dostane se i na politické kulturní pracovníky. Tematicky zprávy pokrývají většinu hlavních událostí v SSSR té doby. Kniha se soustředí na hlavní centra, tedy Moskvu a Leningrad, Ukrajina se objeví jen občas a jiné části vůbec (z důvodu už tak velkého rozsahu. Pokud vyjde naznačovaný druhý díl o periferních oblastech, určitě si ho přečtu). Důkladný poznámkový aparát, rusko-český slovníček, mapy Moskvy a Leningradu, celkově přepečlivá úprava a vynikající ediční práce daly vzniknout velmi kvalitnímu dílu.

Texty dokazují, že autoři velmi často vnímali realitu optikou svého světonázoru, místo aby názory odvozovali z viděného. Reportují tedy s citovým hodnocením, což názorovým protikladům v blocích dodává zajímavosti (k neprůchodnosti rozkopaná Moskva je jednou krásná obrovským rozsahem prací a nezdolností obyvatel, podruhé odpudivá všeobecně tolerovanou špínou a bídnými životními podmínkami). Kniha podává zprávu jak o SSSR a jeho vývoji až k silnému přitahování šroubů od poloviny 30. let, tak o prvorepublikovém intelektuálním ovzduší - o tom mj. zajímavě vypovídá přetisk výměny názorů ohledně cenzurované čs. výstavy.
Přes velký počet stran je to díky převaze reportážního stylu zábavné a lehké čtení (a nečekaně lehká je i bichle samotná, zabírá místo, ale netíží), a navýsost zajímavé. Navíc shromažďuje na jednom místě texty, z nichž některé v moderní kritické edici nikdy nevyšly.


Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Cesty do utopie: Sovětské Rusko ve svědectvích meziválečných československých intelektuálů v seznamech

v Přečtených6x
ve Čtenářské výzvě1x
v Doporučených2x
v Knihotéce5x
v Chystám se číst14x
v Chci si koupit5x