Četnické čtyřlístky přehled
Michal Dlouhý
Tucet čtveřic tématicky příbuzných povídek ze života četnictva. Pomyslné čtyřlístky pojednávají z pohledu několika generací příslušníků četnického sboru, či osob četnictvu blízkých, o služební činnosti sboru, ale i o soukromých záležitostech jednotlivých četníků, a to ve světle pragmatických dobových předpisů. Soubor obsahuje povídky z doby od zřízení rakouského četnictva na území Čech, Moravy a Slezska v roce 1849 a z území Slovenska a Podkarpatské Rusi, kde bylo po rakouském vzoru četnictvo zavedeno v letech 1919-1920 namísto uherského četnictva, až do okupace samostatného československého státu v roce 1939. Vojensky organizované četnictvo bylo ubytováno v četnických kasárnách, ze jejichž zdmi se odehrává většina ze čtyřlístků. Výše uvedené potvrzuje vojenský charakter četnického sboru a řád na němž si zakládala jak rakouská, tak i československá četnická správa. O tom, že četníci nebyli nemyslícím vykonavatelem výnosů a rozkazů svědčí obsah knihy. Povídky jsou zpracovány na základě skutečných událostí, za využití dobového tisku, odborné literatury a pamětí nebo vzpomínek příslušníků četnictva. Autor je duchovním otcem a současně poradcem úspěšného seriálu Četnické humoresky. Četnické čtyřlístky jsou volným pokračováním úspěšných publikací Příhody z pátrací služby, Veselé příhody z pátrací služby, Záhadné příběhy z pátrací služby a Kutnohorská pátračka na stopě. ... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Četnické čtyřlístky. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (3)
Pohodové čtení, plné faktů a přitom zábavné. psáno trochu ve stylu dobového tisku, ale ne jako parodie, spíš jako charakteristika vyjadřování za první republiky. Milé.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Četnické čtyřlístky v seznamech
v Přečtených | 15x |
ve Čtenářské výzvě | 2x |
v Doporučených | 1x |
v Mé knihovně | 33x |
v Chystám se číst | 5x |
Kniha je spíš literaturou faktu, než krimi. Autor nás seznamuje s předpisy, podle kterých fungovalo četnictvo. Jednotlivé předpisy doplnil vždy čtyřmi příběhy a vše doložil dobovými fotografiemi. Četníci to fakt neměli lehké, žili v kasárnách, o možnost sňatku museli žádat své nadřízené, ověšení těžkou výzbrojí jako vánoční stromeček se museli honit za zloději, podvodníky i pytláky. Celý jejich život služební i soukromý byl nějak svázán předpisy. Zajímavé byly ty týkající se potulných cikánů i dobré pověsti četnictva.