Chrám Panny Marie v Paříži přehled

Chrám Panny Marie v Paříži
https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/133997/bmid_chram-panny-marie-v-parizi-65d2606f72e66.jpg 4 1781 1781

Hugo zachycuje v mohutné barvité fresce život pařížských obyvatel od žebráků, zlodějů, cikánů, studentů, měšťáků, některých představitelů šlechty a vysokého duchovenstva až k samotnému králi. Román, který realisticky věrně zachycuje život středověké společnosti, je přesto bohatý i na romantické epizody a postavy, jako jsou cikánka Esmeralda, kněz Klaudius Frollo a zrůdný samotář Quasimodo, chrámový zvoník. Příběh Esmeraldy a její tragický konec je zasazen do okolí Notre Dame v Paříži.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Chrám Panny Marie v Paříži. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (241)

martianekk
dnes 4 z 5

Knižní klasika Victora Huga. Nádherně napsaný historický román z 15. století, který se dočkal mnoha povedených filmových zpracování.

azur
23.12.2024 5 z 5

Jsem neskutečně ráda, že jsem nakonec této knize dala druhou šanci. Musím uznat, že se jedná o jednu z nejlepších klasických děl, která jsem zatím četla.
Uznávám, že detailní a komplexní popisy Paříže a veškeré architektury mohou být pro mnohé odrazující (těmto čtenářům bych doporučila zkrácenou verzi z roku 2000, kde jsou veškeré tyto popisy vyškrtnuty), ale příběh hlavních hrdinů - Esmeraldy, Quasimoda, Klaudia Frolla, je opravdu silný a nádherný.
Shrnula bych to tak, že nebohá Esmeralda byla opravdu nešťastně zamilovaná a tato láska se stala i její zkázou. To samé platí pro arcijáhna Klaudia Frolla, který je sice méně sympatický než zmíněná tanečnice, ale i jeho vnitřní pohnutky je zajímavé sledovat.
Příběh Quasimoda mi přijde nejvíce emočně nabitý, ohava, kterou všichni odsuzují a on na jejich zlé chování sám odpovídá zlým chováním (,,Jak se do lesa volá, tak se z něj i ozývá."), ale přitom byl oddaný - ať už samotnému chrámu Matky Boží, Frollovi nebo Esmeraldě.

Zhruba první polovinu knihy se příběh střídá s popisy a filozofickými úvahami, které byly opravdu zajímavé - o stavbách nebo o tom, jak se architektura stala předchůdcem knihtisku. Hugo také hojně kritizuje moderní sloh a naopak vyzdvihuje gotiku a krásy gotické architektury.

,,Cítíme z nich, do jaké míry je architektura prvotním uměním, dokazují právě tak jako zříceniny staveb kyklopských, egyptské pyramidy a obrovité indické pagody, že největší výtvory stavitelské jsou mnohem více díla společenská než díla jedinců; jsou spíše plodem práce celých národů než výtryskem genia jednotlivců; jsou pokladem, který po sobě zanechává národ, nánosy vytvořené staletími..."

Určitě tedy doporučuji všem, kteří mají, stejně jako autor, v lásce gotiku i těm, kteří hledají silné příběhy.


evasmem
20.12.2024 5 z 5

Nechce se mi věřit, jak dobře se Quasimodo četl. Toto byla má první kniha od Huga a vpravdě má první kniha z per francouzských romantiků - o to víc jsem nadšena. I když by toto pětisetstránkové "monstrum" s malými písmenky mohlo někoho zastrašit, jedná se o neskutečně poutavý a emocionální příběh, ve kterém se barvitě proplétají lidské osudy. Každá postava je vylíčena do nejmenších podrobností, plně chápeme její motivaci, a právě z toho důvodu člověk neví, s kým sympatizovat, když dojde k mezilidským konfliktům, kterých je v knize mnoho. Bez ohledu na dobu, ve které byla kniha napsána, a dobu, ve které se odehrává, v ní nacházíme až ohromující množství paralel s dobou a člověkem dnešními. Lidská povaha a nátura spolu se všemi svými krásami a zrůdnostmi je zde jednoduše mistrovsky vykreslena. Dílo též obsahuje velké množství originálních a podnětných filozofických myšlenek a také životních zkušeností ceny zlata, které jsou obratně zakomponovány do děje, takže čtenář může spolu s příběhem z jednotlivých stran vyzobávat tu a tam citáty a moudra, které jej osobně zaujmou. Myslím, nebo spíše jsem přesvědčena, že jsem našla další knihu do sbírky svých oblíbených klasik.

všechny komentáře

Související novinky (1)

Nové eknihy zdarma ke stažení (červenec)

27.07.2020


Citáty z knihy (2)

Lidé na mne zapomínají. A mají pravdu. Proč by svět na mne myslel, když já nemyslím na něj? Na vyhaslý uhel vyhaslý popel.


Přísnost jen zastrašuje mysli; prudké nárazy severáku nedonutí chodce, aby si svlékl kabát; avšak slunce, vysílající ponenáhlu své paprsky, zahřeje ho tak, že se svlékne až do košile.


Kniha Chrám Panny Marie v Paříži v seznamech

v Právě čtených41x
v Přečtených3 104x
ve Čtenářské výzvě205x
v Doporučených120x
v Knihotéce998x
v Chystám se číst545x
v Chci si koupit69x
v dalších seznamech38x