Chytrá výchova přehled
Larry J. Koenig
Objeovování talentu dětí, vštěpování pozitivních názorů, problémy s chováním ve škole, nejčastější problémy s domácími úkoly a jejich řešení.
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Chytrá výchova. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (1)
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Chytrá výchova v seznamech
v Přečtených | 2x |
ve Čtenářské výzvě | 1x |
v Mé knihovně | 1x |
Princip tzv. chytré výchovy spočívá v tom, že stanovíte pravidla (nejlépe písemně) a zaznamenáváte jejich nedodržení. Nejdříve se nic neděje, ale po několika nedodrženích dítěti odebere jednu oblíbenou činnost, pak při následujícím nedodržení některého z pravidel zakážete další oblíbenou činnost atd. U starších dětí tyto zákazy platí do konce týdne, u mladších do konce dne.
Já bych to tedy nenazývala "chytrá výchova", ale spíše "motivace trestem". Autor si chválí, jak tato metoda skvěle funguje a že jde najednou vše bez křiku a nervů.
Zajímavé je, že ohledně odměn autor píše, že by měly být spontánní a nikoli plánované (typu „jestli tohle uděláš, tak za to dostaneš čokoládu“). Ale jak už jsem psala, plánované tresty mu přijdou naprosto v pořádku (typu „jestli tohle ne/uděláš, nebudeš moct jít v pátek do kina“).
Neříkám, že autorův přístup nemůže fungovat. Ale z principu mi nepřijde správný a preferuji jiné přístupy k výchově.
V knize mi přišla zajímavá část o nadání dětí (a vlastně i rodičů) a občas rozumné tipy ohledně toho, jak s dětmi lépe zvládat domácí úkoly.
Kniha je z roku 2004 a není tedy zcela aktuální. Zřejmě i trendy ve výchově se mění a vyvíjejí. Třeba ve srovnání s knihou Uvolněné rodičovství (2017) byly některé rady zcela protichůdné.
Celkově knihu nedoporučuji.