Čierny tulipán přehled

Čierny tulipán
https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/236917/bmid_cierny-tulipan-236917.jpg 4 74 74

Príbeh o mužovi, ktorý chce z lásky vypestovať čierny tulipán. Nejde mu o peniaze che iba to, aby bol tulipán pomenovaný po ňom. Príbeh sa odohráva v Holandsku v roku 1672. Začína odsúdením Kornelia de Witta, ktorý bol obvinený z vlastizrady a je vykázaný zo zeme. Černý tulipán La tulipe noire. Příběh o lásce muže, jenž je celou svou duší oddaný svým květinám. Nejde mu o peníze z výhry jako Boxtelovi, vypěstuje černý tulipán z lásky. Chtěl pouze, aby byl dle něj pojmenován. Je to též o lásce mladé dívky, jež věří v nevinu odsouzeného muže a která si i přes zlého nesnesitelného otce uchovala ryzí cit lásky, něhy a dobré srdce. Příběh se odehrává v Holandsku v roce 1672. Začíná odsouzením Kornelia de Witta, který byl obviněn z velezrady a vykázán ze země. Než opustí svou celu, kam si pro něj přišel jeho bratr Jan, napíše dopis svému kmotřenci, aby spálil jistou korespondenci, kterou si k němu schoval. Kmotřenec si dopis nikdy nepřečetl, stejně jako bratři de Wittovi nikdy neopustili město. Lidé hnáni nenávistí vůči nim se jich zmocnili a brutálně je zavraždili, když se snažili ujet z města. V té chvíli, kdy se děl tenhle masakr, zatýkali o pár kilometrů dál Corneli van Baerlea, kmotřence de Witta, za to, že u sebe měl kmotrovu korespondenci a byl obviněn ze spolupráce s ním. Ještě než se k němu dostali vojáci, obdržel dopis, jenž ho mohl zachránit, ale nepřečetl si ho, protože ve spěchu a ze strachu ze zatknutí do dopisu zabalil tři cibule svého černého tulipánu, jež právě dokázal vypěstovat a které nechtěl opustit. Byl dán do vězení. Nevěděl, že ho udal jeho soused Isaac Boxtel, který na něj žárlil kvůli jeho úspěchu s černým tulipánem a který se ho chtěl zmocnit, a že ho už delší čas sledoval, aby věděl o každém kroku, který podnikl k vypěstování onoho tulipánu a že také viděl, jak mu Kornelius de Witt svěřuje svou korespondenci do ochrany. Doktor van Baerle ovšem obsah dopisů neznal. Ve vězení se setkává s krásnou Rosou, dcerou zdejšího žalářníka. Svěří jí své tři cibule, věří, že u ní budou v bezpečí. Má být popraven, ale princ Oranžský mu dá milost. Je převezen do jiného vězení. Opět se zde setkává s Rosou. Její otec byl přeložen. Chce mu vrátit cibule tulipánu, ale on ji poprosí, aby jednu vypěstovala. Řídí se jeho pokyny a černý tulipán vskutku vykvete. Cornelius chce, aby s ním jela dívka do Haarlemu a ukázala ho Tulipářské společnosti. Ale květinu ukradne Isaac a odjede s ní do Haarlemu sám. Rosa se ale vypraví za ním. Navštíví ředitele společnosti a řekne mu o černém tulipánu. Ten si ale myslí, že dívka lže a chce získat peníze, jež byly vypsány pro toho, komu se podaří černý tulipán vypěstovat. Do města přijede i princ Vilém Oranžský. Ten dívku vyslechne a ta mu na důkaz, že mluví pravdu, ukáže další cibuli tulipánu, jež je ještě stále zabalená v dopise. Princ si dopis přečte a zjistí, že doktor van Baerle je nevinný. Nechá pro něj poslat a zatím zahájí slavnost tulipánů. Černý tulipán nechá pojmenovat Tulipa nigra Rosa Baerlensis a v té chvíli Isaac pozná, že prohrál a zemře na infarkt. Rosa a Cornelius se vezmou.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Mladé letá

La Tulipe noire , 1850

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Čierny tulipán. Přihlašte se a napište ho.

kuruteku
20.06.2023

Čekal jsem Fanfána Tulipána a dostal jsem cibulku, tedy tři. Trocha politiky, hodně ohrožení života, hodně lásky a romantiky. Vlastně, pominu-li stáří, tak docela přijatelné a čtivé. A i když jsem měl z Dumase dojem, že je silně proti revoluční, dočetl jsem se, že byl s Hugem ve vyhnanství, kdo by to byl řekl.

Blue
15.06.2023 4 z 5

Hlásím, že jsem spokojen. Na Dumase je to nečekaně komorní příběh s na první pohled neatraktivní zápletkou, ale jak se ukázalo, jedná se zároveň i o poměrně napínavou a příjemnou četbu. Nebo jsem na takové čtení měl zkrátka zrovna chuť. Zhltl jsem to takřka na jeden zátah. Kdysi jsem nějak takto (dnes nepředstavitelné) přečetl Josefa Balsama, což je kniha nepoměrně rozsáhlejší. Samozřejmě musíme brát v potaz, že vše je romanticky naivní. Je to Dumas z roku 1850.

IreneP
30.10.2022 3 z 5

Taková zvláštní vězeňská lovestory - Cornelius, Rosa a cibulka černého tulipánu, na pozadí dějinných událostí v Holandsku. Naštěstí docela útlá kniha, protože místy docela nudná. Když Dumas, tak raději jeho Tři mušketýři, Hrabě Monte Christo nebo Královna Margot.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Čierny tulipán v seznamech

v Právě čtených4x