Čtyři královny: Nejmocnější ženy Evropy 13. století přehled
Nancy Bazelon Goldstone
Životní osudy čtyř sester, dcer hraběte z Provence a manželek nejmocnějších mužů doby, na pozadí spletitých evropských dějin 13. století. Markéta, Eleonora, Sanchia a Beatrice z Provence se staly díky obratné sňatkové politice manželkami předních evropských panovníků 13. století. Markéta se roku 1234 provdala za francouzského krále Ludvíka IX. Svatého, z Elenory se sňatkem s králem Jindřichem III. stala anglická královna, Sanchia pojala za muže hraběte Richarda z Cornwallu, pozdějšího římskoněmeckého krále, a nejmladší Beatrice byla první ženou Karla I. z Anjou, zakladatele dynastie Anjouovců a sicilského krále. Přístupně napsaná kniha se nesoustřeďuje pouze na příběhy čtyř královen, ale je zároveň rozsáhlou freskou barvitě přibližující komplikované zákruty a zvraty anglických, francouzských a v obecnější rovině evropských dějin 13. stole... celý text
Literatura naučná Biografie a memoáry Historie
Vydáno: 2008 , AlpressOriginální název:
Four Queens: The Provençal Sisters Who Ruled Europe, 2007
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Čtyři královny: Nejmocnější ženy Evropy 13. století. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (3)
Velmi zajímavá kniha o životních osudech čtyř dcer obyčejného hraběte, která mi zprostředkovala pohled do (pro mě) nepříliš známé části evropské historie. Knížka je zajímavá, i když pro čtenáře trochu náročná. Rozhodně to není beletrie, i když je příběh psán poutavě a čtivě.
Vyčerpávající zpráva o životě dcer hraběte z Provence ve 13. stoletím, každá z jeho čtyř dcer se stala královnou. Autorka cituje z dávných kronik, do detailu popisuje křížové výpravy, podává nepřeberné množství informací.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Čtyři královny: Nejmocnější ženy Evropy 13. století v seznamech
v Právě čtených | 1x |
v Přečtených | 18x |
v Knihotéce | 9x |
v Chystám se číst | 4x |
v Chci si koupit | 1x |
v dalších seznamech | 1x |
Štítky knihy
životopisy, biografie středověk 13. století královny dějiny Evropy dějiny Francie dějiny Anglie významné ženyAutorovy knížky
2008 | Čtyři královny: Nejmocnější ženy Evropy 13. století |
Čtveřice sester, které se na dobré půl století staly nejvýznamnějšími ženami Evropy, a jejich příběh, jenž uhranul autorce natolik, že napsala knihu vypravující celý spletitý příběh. Vyprávět dějiny na sledování života čtyř osobností zároveň je velká výzva, s níž jsem se setkal dosud jen v případě Čtyři vladařů Johna Norwiche. Nancy Bazelon Goldstone zvolila styl vyprávění poněkud odlišný a čtenářsky - alespoň za mě - poněkud složitější.
Je bez pochyb, že informace autorka na čtenáře hrne silou laviny. U něčeho se zastaví blíž nebo až do detailu (jako Ludvíkovi kruciáty), většinu však proletí a bez odkazů na zdroje (nejčastějším jsou kroniky Matthew Parise). Protože se autorka bojí souvětí, v krátkých větách je snadné se ztratit díky nastolenému tempu a následně se orientovat v textu. To samé platí o jménech, protože Francouzi fantazií zrovna moc neoplývají. Mimochodem, pobavil mě český překlad, kdy občasné (je jich opravdu poskrovnu) překlepy a chyby vyvrcholily termínem "potencionální zájemce". Ale to jen tak mimoděk.
Co se týče samotného příběhu čtyř sester z hrabství Provence, je to rozhodně famózní příběh. Kupodivu se o této Markétě, Eleanor, Sanchii a Beatrice nemluví tolik, jako o jiných jejich středověkých jmenovkyních. A to přesto, že se dvě staly královnami ve věku, kdy současná děvčata teprve dodělávají základní školu. Všechny čtyři pak stanuly v popředí nejdůležitějších zemí tehdejší Evropy. Přitom rozhodně nestály nečinně v koutku. Rodinné nesváry, nevraživost, žárlivost, občas i hamižnost,, ale i oddanost, houževnatost a bojovnost. To vše rozpoutalo významné hýbání politikou Evropy 13. století. Nechybí ani mužští protagonisté - jejich manželé, synové, příbuzní. Mě patrně nejvíce potěšila zmínka o Eduardu Dlouhánovi a jeho naprosto legendárním (a možná nepřekonatelném) útěku z vězení.
Těžko knihu Nancy Goldstone zařadit do nějaké konkrétní škatulky. Populárně naučná bude asi nejlepší. Je to kniha čtivá, plná mnoha malých epizod i velkých dějinných zlomů. Horší je orientace a určitě to není jednoduše stravitelná jednohubka. Přesto platí jedna zásadní věc. Nevím o jiné knize, v níž by byl zahrnut život čtyř významných královen pocházejících z provoněné Provence. Čtyř významných žen, které znovu tak trochu bortí stereotypy o bezvýznamnosti žen a silných osobností ve středověku.