Dědictví přehled

Dědictví
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/536391/bmid_dedictvi-661be3d04520f.png 4 177 177

Slezská trilogie série

Rámcová novela odehrávající se na Hlučínsku v době od třicátých let 20. století do počátku 21. století.

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Dědictví. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (46)

Januli
30.07.2024 4 z 5

Čekala jsem příběh, byly to spíše povídky, ale i tak se mi kniha líbila.

Katka2382
16.01.2023 5 z 5

Krásné čtení.Tyhle příběhy obyčejných lidi mi moc baví.
Ač jsem ze Šumavy tak znám Hlučín,Petřkovice,Landek i Markvartovice,tátův nevlastní brácha žije s rodinou v Ludgeřovicích.Takže mi kniha byla o to bližší.

Pavlina50
10.01.2023 4 z 5

Tohle mi docela sedlo.
Psáno úsporným literárním jazykem, který ale vůbec nesnižoval pocitový zážitek jednotlivých příběhů.
Společným jmenovatelem všech povídek je Hlučínsko a velmi podobné osudy žen bilancujících na sklonku svého života (s výjimkou té poslední).
Kniha přibližuje složitý a těžký, předválečný, válečný i poválečný život žen z generace, které byly od malička paradoxně zase především ženami – matkami, babičkami - vštěpovány dnes již dost nepřijatelná pravidla a zásady typu (citace z knihy): „Roba je enem na robotu“ nebo „Trápení má každá, některou muž bije, jiný všechno propije, další se zas musí vdát tak, jak chtějí rodiče. Ty máš lásku a budeš mít děti. Víc žena od života chtít nemůže…“.
No…ještě, že doba někam pokročila. Tehdejší pravdy a zásady působí dnes již opravdu nepatřičně.

Nejvíc mě zaujala určitě ta první část – Agnes, snad i proto, že i přes svoji útlost, byla přece jenom i tak nejrozpracovanější ze všech. Když jsem knihu otevřela, vůbec jsem nevěděla, do čeho jdu, tak mě nejdříve ta druhá část, kde se najednou objevila naprosto neznámá jména a postavy, docela překvapila a hledala jsem návaznost a souvislosti. Nicméně, o co jde, mi pak docvaklo, ale přiznám se, že tyto krátké povídky o různých ženách mi trochu natrhly nit, a proto jsem byla moc ráda, že se v závěru autorka vrátila k původním postavám a navázala na příběh Agnes.
Ale jinak mě kniha bavila, určitě neuškodí občas se takto zamyslet nad tím, jestli máme právo si na spoustu věcí vůbec stěžovat.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Dědictví v seznamech

v Právě čtených2x