Dějiny medicíny od starověku po současnost přehled
Roy Porter
Dějiny medicíny Roye Portera jsou mimořádným dílem, jež shrnuje a hodnotí celý dosavadní vývoj praktické medicíny i lékařské vědy. Autor se snaží zachytit stále rychlejší a dynamičtější pokrok medicíny, uvědomuje si však i její současné limity a nově vznikající problémy – například měnící se podobu vztahu mezi lékařem a pacientem, hrozbu nových chorob či dosud pouze velmi omezené úspěchy v boji s onkologickými onemocněními. Vývoj medicíny a lékařské vědy představuje na širším náboženském, vědeckém, ekonomickém, sociálním i politickém pozadí – na pozadí dějin lidské kultury vůbec. Celou historií medicíny, tak jak je v knize vylíčena, prolíná touha po poznání skutečných příčin nejrůznějších chorobných stavů, možností je léčit a předcházet jim, což Porter považuje za hlavní hnací sílu pokroku lékařské vědy. Kniha se věnuje především medicíně západní od starověku po současnost, ovšem pro srovnání nabízí stručný vhled do tradic medicíny východní (arabské, čínské a indické); ve zkratce také připomíná hlavní proudy a představitele novověké alternativní medicíny. Potřeba pochopit, proč a jak nemoci vznikají, jak se před nimi chránit a jak lidské tělo přesně funguje, přinesla revoluci v postavení i možnostech medicíny a zásadně změnila náš život oproti minulým staletím. Na tomto základě popisuje Porter celý vývoj lékařské vědy – od prvních objevů v oblasti anatomie a fyziologie až po vznik specializací jako psychiatrie, neurologie, endokrinologie, bakteriologie či genetika. Kromě vědeckých objevů sleduje také zdokonalování lékařské praxe – ambulantní i klinické, rozvoj veřejného zdravotnictví od prvních nemocnic a prvních snah zabraňujících šíření epidemií až po vznik důmyslných zdravotnických systémů a jejich financování na počátku 20. století. V závěrečných kapitolách knihy otevírá Roy Porter etické otázky současné medicíny: zredukování člověka na pouhý soubor orgánů, marnou snahu zachovat si „věčné mládí“ a uniknout smrti, bolestnou skutečnost osamělého umírání v nemocnicích a problém eutanazie. Porter se rovněž zamýšlí nad budoucností medicíny právě při vědomí jejích současných hranic. Nové poznatky a překvapení čekají v knize i na ty, kteří se považují za znalce dějin medicíny. Mohou se dozvědět staroegyptský recept na mast proti plešatosti nebo to, jak neznámá epidemie postihla Atény; jak obyčejné citrony přispěly k Napoleonově porážce či jakou neblahou roli sehrály infekční choroby zanesené z Evropy do Nového světa a na další kolonizovaná území. Autor nezamlčuje ani černé stránky z dějin medicíny – hrůznou kariéru nacistického lékaře Josefa Mengeleho a jeho japonského protějšku Šira Išii. Množství vzájemně propojených informací i podnětů, jež Porter ve své práci shromáždil, je určeno k přemýšlení jak pro lékaře, mediky, historiky vědy a kultury, tak pro pacienty-laiky, kteří popisované skutečnosti mohou konfrontovat s osobními zkušenostmi a postřehy.... celý text
Literatura naučná Historie Zdravotnictví
Vydáno: 2013 , ProstorOriginální název:
The Greatest Benefit to Mankind: A Medical History from Antiquity to the Present, 1997
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Dějiny medicíny od starověku po současnost. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (5)
Dopodrobna popsané, jak velký kus cesty lidská znalost urazila, než jsme se dostali na současné místo.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Ocenění knihy (1)
1998 -
Los Angeles Times Book Prize
(History)
Kniha Dějiny medicíny od starověku po současnost v seznamech
v Právě čtených | 1x |
v Přečtených | 22x |
ve Čtenářské výzvě | 3x |
v Doporučených | 4x |
v Knihotéce | 28x |
v Chystám se číst | 54x |
v Chci si koupit | 17x |
Po knize jsem sáhl pro zpestření jinak obvykle mnou preferovaných politických dějin a neudělal jsem chybu. Jakkoli bylo možné očekávat, že by mohlo jít o relativně hůře srozumitelný popis jmen a událostí, jde o přehledný, čtivý výklad vývoje medicíny, diagnostických postupů, vývoje léčby některých sice známých nemocí, ale bez jasných příčin, jež jsou teprve postupně odhalovány a dřívější představy vyvraceny i objevů nemocí nových, na něž léčba dosud neexistuje.
Nejedná se však pouze o popis samotné medicíny ale i o vývoj představ člověka o tom, jak lidské tělo funguje, s postupným upřesňováním poznatků, nacházením slepých uliček a cest z nich ven, včetně postupné fragmentarizace medicíny na jednotlivé specializace a obory s tím, jak se poznatky prohlubovaly.
Autor kromě zevrubného a populární formou (pro nemedika) podaného výkladu hodnotí i současný stav a negativní jevy spojené s medikalizací společnosti a snaze najít "léky" na přirozený vývoj organismu, neschopnost států zajistit finanční udržitelnost celého systému (popisuje logicky spíše západní státy, byť kniha obsahuje i partie o medicíně východní a alternativní). Závěr knihy je poněkud pesimistický, kdy pacient je dle autora staven do role objektu a zdroje výdělku, což jej do jisté míry může vábit do oblasti medicíny alternativní.