Dějiny politického myšlení. II/1, Politické myšlení raného křesťanství a středověku přehled
Aleš Havlíček , Vilém Herold , Ivan Müller
V první části druhého svazku dějin politického myšlení je podán systematický a kritický výklad politického myšlení od počátků až po vrcholný středověk. Velká pozornost je věnována ranému křesťanství, Augustinovi, byzantskému, arabskému a židovskému politickému myšlení, počátkům českého politického myšlení, zápasu mezi mocí světskou a duchovní v letech 1050 až 1200 a Tomáši Akvinskému.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Dějiny politického myšlení. II/1, Politické myšlení raného křesťanství a středověku. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (2)
Jako ve všech podobných sbornících nestejná kvalita jednotlivých příspěvků. Zatímco např. první kapitola je tak trochu ve stylu "Ježíš, první socialista", Třeštíkova kapitola je pro změnu až příliš "třeštíkovská", vysoce lze hodnotit zejména nejdelší kapitoly z pera pánů Müllera a Sousedíka (což nepřekvapuje).
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Dějiny politického myšlení. II/1, Politické myšlení raného křesťanství a středověku v seznamech
v Přečtených | 2x |
v Knihotéce | 6x |
v Chystám se číst | 1x |
v Chci si koupit | 1x |
Chtěla to být kolektivní monografie, která zmapuje do většího detailu dobové politické myšlení, skončilo to bohužel ale publikací sborníku tu poučnějších a čtivějších, tu méně poučných příspěvků. Až to ve mně vzbuzuje podezření, že se některé studie vyskytly v knize proto, aby její editoři mohli odškrnout povinná políčka v žádosti o grant. Příspěvky od pánů Müllera, Třeštíka a Vavřínka považuju ovšem za natolik dobré, že hodnotím knihu nakonec vynikajícími čtyřmi hvězdičkami. (Mám neschopnost tuzemských humanitních věd publikovat více skutečných kolektivních monografií, a ne únavné slepence zpola naplněných individuálních ambicí a okamžitých odborných zájmů, za chronickou, a jsa si navíc vědom jejích dílčích institucionálních příčin, přistupuju k ní se shovívavostí.)