Dějiny sebevražd přehled
Martin Monestier
Dějiny, techniky a zvláštnosti dobrovolné smrti Světová zdravotnická organizace napočítala zhruba tisíc způsobů, jimiž si lze přivodit smrt, a důvody, jež vedou jednotlivce k tomu, aby si sáhl na život, jsou ještě početnější. Každý rok je z map vymazáno město velikosti Štrasburku i s předměstími. Dějiny sebevražd, tohoto společenského jevu prvořadého významu, v průřezu časem a u jednotlivých národů, nebyly dosud napsány. Dílo Martina Monestiera, skutečná encyklopedie, evokuje veškerou mnohotvárnost lidského chování vedoucího k sebevraždě. Od sebevražd z lásky po epopej kamikaze, od sebevražd jako oběti po sebevraždy jako formy protestu, od prevence po asistovanou sebevraždu, od sebevraždy napodobením po kolektivní odchod ze života, od dobrovolné smrti v literatuře po náboženské příkazy, nic neuniklo bedlivé autorově pozornosti a strhujícímu popisu. Proč si mladí lidé mladší pětadvaceti let berou život více než ostatní? Proč si kandidáti smrti zhotovují podivné stroje, které je mají připravit o život? Proč je míra sebevražd vyšší v některých profesích? Proč páchají Maďaři sebevraždu třikrát častěji než jiné národy? Proč se lze domnívat, že i zvířata páchají sebevraždu? Tisíc otázek položených v rámci velkých dějin lidstva i jejich detailů, v rámci příběhů i zajímavostí, skutečné zrcadlo nastavené společnosti minulosti i dneška.... celý text
Literatura naučná
Vydáno: 2003 , DybbukOriginální název:
Suicide - Histoire, Techniques et Bizarreries de la Mort Voluntaire, 1995
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Dějiny sebevražd. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (9)
Jako čtenář zejména psychologické literatury, tohle byl jasný úlovek do mé sbírky. Jakým způsobem lidé dobrovolně ukončují své životy? Zvrácené? Choré? Za mne fascinující. Proč? Protože, mne vždycky fascinovala témata, která všechny v mém okolí děsí, nebo k nim staví odmítavý postoj.
Sebevraždy se dějí a budou dít. A myslím, že k nim dnes má člověk blíž než v minulosti. Je fajn nalézt trochu odvahy a soucitu, empatie, pochopení s lidmi kteří nad tímto způsobem uvažovali, uvažují nebo budou uvažovat. Nikdo z nás neví, co je jejich spouštěčem, co by je dohnalo k vlastní smrti vlastní rukou... ztráta majetku, cti, zdraví, končetin, rodiny, dítěte a dalších možná i banalit, které jsou pro trpícího neskonalou překážkou a hledá vysvobození v podobě úlevy, vidiny konce.
Za mě skvělé dílo. Ale pokud trpíte depresemi, prosím zvolte jinou literaturu :) Děkuji :)
Sic morbidní, ale velmi zajímavé a jakoby tajemné téma, v této knížce podané mimořádně dobře. Zajímavé kapitoly např. o historii sebevražd, sebevraždách v různých kulturách, ale co hlavně: těch možných způsobů, které jsou tu zmíněny!
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Dějiny sebevražd v seznamech
v Právě čtených | 7x |
v Přečtených | 61x |
ve Čtenářské výzvě | 3x |
v Knihotéce | 64x |
v Chystám se číst | 75x |
v Chci si koupit | 24x |
v dalších seznamech | 4x |
Čekala jsem víc od této knihy. Není tu těch slibovaných tisíc způsobů, jak si přivodit smrt. Nenašla jsem tu ani svůj vybraný způsob - oběšení skokem z výšky pro zlomení vazu. První část Jak zemřít je moc krátká. Kniha je hlavně o suchých dějinách a není návodem. Ničeho extra morbidního se tu nedočtete. Kapitola o náboženství byla dlouhá přednáška. Nebavila mě. Celkově mě kniha spíš odradila od sebevraždy, když jsem si přečetla případy, které měly ty nejnesmyslnější důvody proč zemřít, třeba jedna dívka se zabila, protože jí padaly vlasy. Od autora si také přečtu Historii trestu smrti, abych se konečně dozvěděla, jak má být dlouhý provaz pro zlomení toho vazu. Doufám, že 7 metrů bude stačit