Dělníci a nacionalismus: Česká a německá sociální demokracie v Předlitavsku, 1890–1918 přehled

nehodnoceno
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/540033/bmid_delnici-a-nacionalismus-ceska-a-nemecka-socialni-demokr.jpg 0 0 0

Publikace se zabývá složitým vztahem mezi proletářským internacionalismem a národním cítěním dělníků. Zatímco v teorii se mělo jednat o vztah konfliktní, v praxi – jak autor na základě četných pramenů dokládá – si české i německé dělnictvo postupně osvojovalo zřetelné národní cítění. Významným přelomem se stalo vítězství sociální demokracie ve volbách do rakouské říšské rady roku 1907, jež mimořádně posílilo sociální i národní sebevědomí dělnictva. Záhy poté se rakouská sociálně demokratická strana národnostně rozštěpila, přičemž válka přispěla k další sociální, ale i národní radikalizaci českých i německých sociálních demokratů.... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Academia

Workers and Nationalism: Czech and German Social Democracy in Habsburg Austria, 1890-1918, 2016

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Dělníci a nacionalismus: Česká a německá sociální demokracie v Předlitavsku, 1890–1918. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Skleněný muž, Jen se mnou a další knižní novinky (27. týden)

30.06.2024

Kniha Dělníci a nacionalismus: Česká a německá sociální demokracie v Předlitavsku, 1890–1918 v seznamech

Rakousko-Uhersko nacionalismus sociální demokracie dělníci

Autorovy knížky

2024  0%Dělníci a nacionalismus: Česká a německá sociální demokracie v Předlitavsku, 1890–1918
Skrýt reklamy