Demokracie v Americe I. přehled

Demokracie v Americe I.
https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/111925/bmid_demokracie-v-americe-i-onG-111925.jpg 5 8 8

Alexis de Tocqueville ve svém proslaveném díle "Demokracie v Americe" jako první pochopil rozporuplnou povahu rovnosti a demokracie, její tendenci „požírat samu sebe“ standardizací podmínek i smýšlení až k jakési tyranii většinové průměrnosti, která limituje jedinečnost i kulturu a vede ke konformitě většiny. Předpovídal příchod tržního blahobytu, průmyslové oligarchie, zaopatřovacího pečovatelského státu i nesmyslného byrokratického plánování a směřování k centralizaci. Vystihl všechny podstatné hodnoty západní civilizace, především svár mezi svobodou a rovností i společenský význam náboženské víry, bez níž se ztrácí autorita a jejíž absence nakonec ohrožuje i samu politickou svobodu. Toto Tocquevillovo dílo, stejně prosté a srozumitelné svou esejistickou formou jako hluboké svým chápáním povahy člověka, společnosti a dějin, dodnes platí jako vzor analytické práce.... celý text

Literatura naučná Historie Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: , NLN - Nakladatelství Lidové noviny
Originální název:

De la démocratie en Amérique, 1835


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Demokracie v Americe I.. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (4)

Dutl
28.01.2020 5 z 5

Liberál, který poctivě přemýšlí bez ideologických růžových brýlí. Úžasné vývody o ústavě USA, které se jinde nenajdou. Je ovšem potřeba mít na paměti, že dneska ústava USA vypadá jinak, než v roce 1835.

pismeno
18.08.2018 4 z 5

Docela vtipné, že tak působivou a v zásadě dost pozitivní analýzu tehdy nového amerického politického systému sepsal šlechtic, příznivce poslání šlechty vést (nebo jak to říct), jak sám o sobě píše. Působivou analýzu, protože některé zásadní postřehy jsou stále platné a jen tak snadno se k nim jinde nedostanete. Ty myšlenky nejsou zřetelné, dokud je někdo nevysloví. Nevysvitnou na vás z denního proudu zpravodajství, nevysvitnou na vás z četby Ústavy nebo tak něčeho. Někdo je musí vytáhnout na světlo, vydobít pro vědomí. Až pak je můžete brát stále v úvahu. Zajímavé, že některé ty principy (myslím úžeji konstituční a o způsobu uplatňování práva), ač docela produktivní (a to nechci idealizovat politické uspořádání USA, ale prostě nějakým způsobem funguje a stojí za pozornost), jsou takovým způsobem asi uplatňovány stále jen zde (nebo z těch oblastí, co se nás nějak víc týkají, o mnohých zemích vlastně nic nevím). Člověk si uvědomí něco o fungování federace, EU a podobně.
(+ souhlas s předkomentátory)


milan2310
16.12.2016 5 z 5

Skvělá kniha o demokracii, vzniku, vývoji a odlišnostech při různých počátečních podmínkách a vlivech. První díl spíše politologický, druhý díl (také doporučuji) pak spíše sociologický.
Doufám, že je povinnou četbou na fylozofických fakultách a politologických institutech.
Ke knize (a k autorovi) jsem se dostal díky odkazům v knihách F. A. Hayeka (především v knize Osudná domýšlivost).

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Demokracie v Americe I. v seznamech

v Přečtených11x
v Doporučených3x
v Knihotéce10x
v Chystám se číst3x
v Chci si koupit2x
v dalších seznamech2x