Deníky (1973–1983) přehled
Alexander Schmemann
Alexander Schmemann (1921–1983) byl jedním z nejvýznamnějších pravoslavných teologů 20. století. Od roku 1951 až do své smrti působil v Semináři sv. Vladimíra, jenž se i pod jeho vedením stal jedním z důležitých duchovních center pravoslaví ve Spojených státech. Otec Alexander však byl víc, než jen profesor nebo děkan fakulty. Na srdci mu ležela zejména jednota pravoslaví, jeho „katolicita“, jež by dokázala překonat tíhu dědictví nacionalismů v diaspoře. Snažil se formovat církevní obce, které by dokázaly žít svou víru naplno, v radosti z Kristova zmrtvýchvstání. Radost ze vzkříšení, radost z podílu na Božím království v liturgii, prostupovala nejen jeho přednáškami, promluvami do rádia, knihami, ale celým jeho životem. Ti, které doprovázel, vzdělával, vychovával na něj dodnes vzpomínají jako na někoho, koho tato radost cele opanovala a rozlévala se tak na všechny kolem. Tento výbor z deníků (orig. The Journals of Father Alexander Schmemann 1973-1983, St Vladimir's Seminary Press, 2000) z posledních deseti let jeho života, který čtenářům předkládáme, odhaluje nejen tuto radost, hluboký vztah ke Kristu, ale obsahuje také trefné postřehy týkající se společenských nešvarů, politických událostí i vnitřních zápasů křesťanství.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Deníky (1973–1983). Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (1)
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Deníky (1973–1983) v seznamech
v Přečtených | 2x |
v Doporučených | 1x |
v Knihotéce | 3x |
Štítky knihy
deníky 20. století USA (Spojené státy americké) výbor z díla pravoslaví, pravoslavná církev pravoslavní kněží křesťanství a společnost církevní život pravoslavní teologové
Hutný duchovní pokrm.
"Hledat v církvi cokoli kromě Krista (a to také znamená hledat sebe a své zájmy) nevyhnutelně vede k pokušení, pokroucení a konec konců k porušení sebe sama."
"Konservatismus je smutný a tíživý, revoluce je děsivá a hrůzná ... Je jen jedna jediná krize, která je požehnaná a spásná: Kristus - neboť z něj vyvěrá milost a svoboda. ... Křesťanství umožňuje žít pravdu revoluce uvnitř zákona a pravdu zákona uvnitř revoluce."
"Dokud bude křesťanství odpovídat nebo chtít reagovat na problémy tohoto světa, vytvořené tímto světem, nebude mít ten správný zvuk."
"Zajímalo by mne, co dělali každý den první křesťané, od rána do večera - ti křesťané, kteří se nemuseli zabývat církevními záležitostmi, teologií, ranními a večerními službami, rubrikami, diskusemi o starobylých ikonách, zpěvu a mnohasvazkovými spisy o spiritualitě. Co pro jejich život znamenalo `žít podle víry`?"