Dívaj sa na hviezdy přehled
Eva Slonim
Detstvo Evy Weissovej-Slonimovej, rodenej Bratislavčanky, poznačila druhá svetová vojna, počas ktorej prenasledovanie Židov v Európe dosiahlo obludné rozmery. Evini rodičia pripravili pre svoje deti úkryty, no sotva trinásťročná Eva a jej mladšia sestra Marta nakoniec neunikli deportáciám, chytili ich nitrianski gardisti a poslali do Osvienčimu. V spomienkovej knihe autorka opisuje hrôzy prežité v koncentračnom tábore Osvienčim-Brzezinka, kde bola nielen svedkom nespočetných surovostí a násilia, ale na vlastnej koži zažila mučenie, neľudské zaobchádzanie aj medicínske pokusy neslávne známeho doktora Mengeleho. V roku 1945 po oslobodení Osvienčimu sovietskou armádou Eva a Marta samy museli prejsť kus vojnou zničenej Európy, aby sa dostali späť do rodnej Bratislavy a stretli sa s rodičmi a súrodencami. V spomienkach Evy Weissovej-Slonimovej sa prelína dojímavá nevinnosť dievčaťa s múdrosťou vyše osemdesiatročnej ženy. Kniha Dívaj sa na hviezdy dokazuje, že človek je schopný prežiť aj zoči-voči nepredstaviteľnému peklu. Zároveň je vyvrcholením celoživotnej angažovanosti Evy Weissovej-Slonimovej v jej úsilí informovať verejnosť o holokauste a udržiavať pamiatku na tých, ktorí ho neprežili.... celý text
Literatura světová Literatura faktu
Vydáno: 2015 , Ikar (SK)Originální název:
Gazing at the Stars, 2014
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Dívaj sa na hviezdy. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (67)
![BabaJaga11 BabaJaga11](https://www.databazeknih.cz/img/users/22_/225710/m_babajaga11-fHe.jpg?v=1553902602)
![4 z 5 4 z 5](img/content/ratings/4.png)
(SPOILER)
Svědectví o děsivé době. Podobných knih už bylo napsáno mnoho, ale tato je zase v něčem jiná než ostatní. Početná Evina nejbližší rodina měla přece jen trochu štěstí v neštěstí, byť mu zcela jistě napomohli vynalézaví rodiče, kteří své děti skrývali na různých místech po jednou či po dvou, aby byla větší šance, že přežijí alespoň některé z nich. Konce války se tak dočkaly téměř všechny děti. O to víc mě mrzelo, že Evin nejstarší sourozenec a jediný bratr tragicky zahynul krátce po válce.
Kéž by se takové hrůzy již nikdy neopakovaly! Jenže... jsme lidé... a lidé jsou největší bestie na planetě zemi. Jen člověk je schopen systematicky vraždit příslušníky vlastního druhu, včetně malých dětí. Nezbývá než věřit, že odvaha, statečnost, vytrvalost, ale také důvtip nakonec vždy v boji se zlem zvítězí.
![Sabina335 Sabina335](https://www.databazeknih.cz/img/users/28_/286496/m_sabina335-yCn.jpg?v=1581553646)
![5 z 5 5 z 5](img/content/ratings/5.png)
(SPOILER) Vzpominky ditete, ktere prezilo osvetimske peklo, jak uz je z nazvu patrne, jedna se o knihu vzpominek zeny, ktera vzpomina na sve detstvi a na to, jak se dostala do Osvetimy, o tom jak hledala a nakonec nasla svoji rodinu. V knize me mrzelo, ze je zde spousta chybne napsanych veci, viz komentare nize. Jsem rada, ze se o tomto tematu stale mluvi, jelikoz je to cast historie, ktera dle meho nazoru nesmi zustat zapomenuta a je treba ji pripominat dalsim generacim. Az na ty chyby byla kniha dobre napsana a ctiva.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Dívaj sa na hviezdy v seznamech
v Právě čtených | 2x |
v Přečtených | 303x |
ve Čtenářské výzvě | 48x |
v Doporučených | 18x |
v Mé knihovně | 149x |
v Chystám se číst | 155x |
v Chci si koupit | 44x |
v dalších seznamech | 5x |
Velmi dobře popsaný životní příběh nevinné sedmileté židovské dívky, která byla válkou donucena dospět dřív, než by si ona sama přála. Eva Slonimová láskyplně popsala svou rodinu a její život před válkou, než se postupně tatínek dostal k těžkému rozhodnutí všechny sourozence rozdělit, aby měli alespoň nějakou možnost přežít válku... Eva se svou sestrou nakonec zajata byla, ovšem celou knihou prostupuje touha mladé a rychle dospělé dívky vše překonat a shledat se s těmi, kteří by po válce mohli zůstat naživu.
Oceňuji precizně vysvětlené židovské tradice a zvyky, kromě toho kniha dává velmi zajímavý vhled do života slovenských Židů. Trochu mě mrzí velké množství chyb v překladu, ne vždy byl text přeložen správně a občas nedával smysl. I přesto si myslím, že se jedná o jednu z kvalitnějších knih o opravdovém lidském životě za druhé světové války.