Dole přehled
Leonora Carrington
Deník šílenství slavné malířky, zachycující její pobyt v psychiatrické léčebně, autentický text plný trýznivé imaginace.
Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: 1997 , DauphinOriginální název:
En Bas, 1973
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Dole. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (4)
Breton napsal: „Strach ze šílenství není ničím, co nás donutí nechat prapor imaginace spuštěný na půl žerdi.“ Nevím, zda se tím sám řídil, ale Leonora Carrington očividně svému nevědomí brány otevřela doširoka. Vyprávění se odvíjí od chvíle, kdy Maxe Ernsta podruhé zatýkají a odvádějí do koncentračního tábora. Leonoru poté přesvědčí přátelé, aby s nimi uprchla do Španělska. Leonořina mysl dává tomu, co vidí po cestě, a co je částí rozrušené, vykloubené, zasažené Evropy, zvláštní významy („V politickém zmatku a příšerném vedru jsem se přesvědčila, že Madrid je žaludkem světa a že já jsem pověřena tento zažívací orgán vyléčit.“). Dospívá k tomu, že Hitler vede válku pomocí hypnotismu. „Nebylo již nutné překládat zvuky, fyzické doteky či pocity do racionálních termínů nebo slov. Rozuměla jsem každému jazyku v jeho vlastní oblasti: zvuky, pocity, barvy, tvary atd., to všechno ve mně nalézalo svého odpovídajícího dvojníka a dávalo mi přesnou odpověď. Jakmile jsem zaslechla chvění, otočená zády do místnosti, věděla jsem přesně, zda Catherine, Michel, van Ghent nebo jeho syn vešli do jídelny. Při pohledu do očí jsem rozeznávala pány a otroky a (vzácně) svobodné lidi.“ Podobným způsobem prožívá i své uvěznění na klinice, kde tráví čas násilně připoutaná na lůžku a usilovně uvažující o své moci a o moci těch, kteří ji vězní. Poznává podle svých vlastních slov podstatu úzkosti, porážku sebe a světa, naprostou beznaděj. Později pracuje pomocí pořádání předmětů znovu na kosmickém osvobození světa i sama sebe. „Snad tři dny po druhé injekci Cardiazolu mi vrátili předměty, které mi zabavili při mém příchodu, a ještě mi dali některé jiné. Porozuměla jsem, že s tím mohu začít pracovat: kombinovat sluneční soustavu, abych uspořádala běh Světa.“ Vytváří magické objekty z mincí (ty symbolizují pád lidí způsobený vášní k penězům), patentní tužky (inteligence), lahviček (Židé a ne-Židé), pudřenky, kelímků, medaile s obrázkem Krista… A pokračuje dál směrem k pročištění a uspořádání obsahu své mysli.
Zápisky evropský, o něco sjízdnější Fridy z blázince ve Španělsku jsou tak bláznivý, že jsem je občas nepochopil, takže asi to svoje pomatení smyslů popsala dobře. Navíc jsem i rád, že jsem to nepochopil, kdyby tomu bylo opačně tak by to znamenalo, že jsem blázen.
Škoda, že tam nebylo skoro nic o Ernstovi.
Dávám tři smutný effenbergry.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Dole v seznamech
v Přečtených | 16x |
ve Čtenářské výzvě | 1x |
v Mé knihovně | 9x |
v Chystám se číst | 16x |
v Chci si koupit | 7x |
Chora mysel? Skutocne? Preco ludia hned oznackuju niekoho, kto je skutocne svoj a tym odlisny od vacsiny, ze je chory? Bola to jedinecna, unikatna bytost, kiez je ich viac :)