Palác zrady přehled
Jason Matthews
Dominika Egorova a Nathaniel Nash série
< 2. díl >
Držitel Edgar Award za špionážní román Rudá volavka Jason Matthews přichází s dalším napínavým příběhem ruské tajné agentky Dominiky Jegorovové a Natea Nashe ze CIA. Dominika se vrací do Moskvy a je nucena chránit muže, kterými pohrdá – Putinovy oligarchy, podvodníky, gaunery. Nikdo však netuší, že Dominika pracuje pro Washington. Uzavře dohodu se svým psychotickým šéfem, přežije útok íránského komanda, unikne kontrarozvědce, osvobodí uvězněného agenta a dostane ho z Ruska. Situaci ji trochu komplikuje i fakt, že je stále zamilovaná do Natea Nashe a jejich touhy jsou stejně nebezpečné jako spáchat špionáž v Moskvě. Když ji pak krtek v ruské kontrarozvědce objeví na tajném seznamu zdrojů, jako by nad ní vynesl rozsudek smrti…... celý text
Literatura světová Thrillery
Vydáno: 2016 , Knižní klubOriginální název:
Palace of Treason, 2015
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Palác zrady. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (50)
(SPOILER)
Psát komentář ke knize, které dáte 3 hvězdičky, je vždycky nejobtížnější. Je jednoduché knihu vychválit nebo zcela ztrhat, ale co psát o knize, která vás ani nenadchla, ani neurazila.
Příběh nebyl špatný, místy byl i docela napínavý, zejména ve chvílích, kdy se Dominika dostala do nejvyšších kruhů. Mělo to nicméně jisté rušivé elementy. Trochu jsem podezíral autora, že si tím realizuje nějaké své fantazie. Dominika se podezřele často ocitá spoře oděná, neboť ji buď roztrhají šaty, nebo se kvůli misi musí svléknout. Současně Nathanielovi padá k nohám každá krásná dívka v okolí. Tyto podivnosti působily dost podivně a příběh rušily.
Závěrem zmíním totéž, co v komentáři u prvního dílu, neboť tím zřejmě trpí celá série - autor je bývalý agent a v knize je přítomna snaha o realističnost, kterou ale sráží již výše nastíněná béčkovitá dokonalost postav. Je to, jako kdybyste se snažili Jamese Bonda podat realisticky - vyjde vám z toho dokonalý agent ubitý byrokracií a nebude to bavit vůbec nikoho.
Rád dávám plný počet a to se mi zde splnilo. Jsou zde ovšem také jistě nějaké ty nezajímavosti, jako třeba ty šarády o jídlech, ale jinak skvělé. Autor opět jako v prvním dílu přesvědčuje o své znalosti špionážních technologií, hrátek a intrik, včetně těch terminálních. Také znalost ruských přísloví a terminologie. Příběh je samozřejmě plný napětí se závěrem gradujícím do nekonečna. Očekávám s radostí poslední díl této skvělé trilogie.
Související novinky (2)
Knižní novinky (18. týden)
02.05.2021
Knižní novinky
09.01.2017
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Palác zrady v seznamech
v Právě čtených | 1x |
v Přečtených | 193x |
ve Čtenářské výzvě | 21x |
v Doporučených | 19x |
v Knihotéce | 151x |
v Chystám se číst | 128x |
v Chci si koupit | 35x |
v dalších seznamech | 3x |
Štítky knihy
Rusko špionáž CIA špionážní zápletka dvojití agenti špioni
Tahle špionážní série mě hluboce emočně zasáhla. Stejně jako Dominika miluju ruskou kulturu, ruské umění (Čajkovskij a literatura od Puškina až po Pelevina) a ruskou kuchyni. Co však nesnáším je jejich neskutečně prohnilý a devastující politický režim. Asi proto je mi tato série tak blízká a asi proto mě až takhle moc zasáhla. Vše ještě podporuje fakt, že jsem se zamiloval do hlavní hrdinky, provokativní, svůdně krásné, výbušné, ale velice citově založené Dominiky, která uvnitř sebe cítí k ruské zemi stejný rozpor, jako cítím já.
Zjuganov je bestiálně krutý a nedůvěřivý a Putin správně nevypočitatelný a ziskuchtivý. Na druhé straně Nate je podobně citově založený jako Dominika (řeší také své vlastní citové rozpory), je citlivý a sebeobětavý, Gable správně jízlivý a vtipný a Benford velice zkušený a cílevědomý.
Špionážní zápletky ještě vhodně doplňuje nějaká ta romantika, která začala v prvním dílu, ale ještě se vystupňovala v dílu druhém. Četl jsem už poměrně dost špionážních románů, mezi veliké představitele řadím např. R. Ludluma, jehož romány mám strašně rád, nicméně knihy J. Matthewse se mi hluboce vryly do mé čtenářské duše. Musím přiznat, že od této série jsem opravdu nečekal, jak hluboce vyždímá mé emoční já. Ty pocity se střídají jak na běžícím pásu - radost, štěstí, zhnusení, znechucení, zase štěstí atd. Do toho navíc vše probíhá v neustálém napětí a v překvapivých zvratech.
A na závěr se ještě krátce vyjádřím k těch kulinářským záležitostem autora. V prvním dílu jsem kvitoval jejich originalitu, na nic takového jsem dosud ve špionážním románu nenarazil. Ve druhém dílu jsem se ale tak strašně moc vžil do děje, že ty kulinářské úryvky mě pouze zdržovaly od dalších citových zážitků z děje.