Dopisy: Druhý a třetí dopis o dobytí Tenochtitlánu přehled

Dopisy: Druhý a třetí dopis o dobytí Tenochtitlánu
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475469/bmid_dopisy-druhy-a-treti-dopis-o-dobyti-LWL-475469.jpg 5 14 14

První novočeské vydání dvou nejobsáhlejších dopisů (Cartas de Relación) španělského conquistadora, dobyvatele říše Aztéků Hernána Cortése (1485–1547), které zaslal svému králi a císaři Karlu V., které ačkoli jsou pojímany jako zprávy o postupu výbojů, nelze jim upřít jistou literární hodnotu. Oba dopisy jsou nejen kultivovaně podaným svědectvím o historických událostech, k nimž došlo na počátku 16.sloletí, a o dnes již zaniklé civilizaci. Vypovídají také o výjimečné osobnosti Hernána Cortése, jenž na rozdíl od většiny svých současníků dokázal nejen chápat, ale i popsat kulturu zcela odlišnou od kultury jeho rodného Španělska.... celý text

Literatura faktu Literatura naučná Historie
Vydáno: , Argo
Originální název:

Relaciones de la conquista de México


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Dopisy: Druhý a třetí dopis o dobytí Tenochtitlánu. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (2)

józi.odkudkam
28.02.2015 5 z 5

Po dosažení východního pobřeží dnešního Mexika, aniž by věděl do čeho jde, nechal Cortés spálit své lodě a s nějakými šesti stovkami mužů, za pomoci hromových holí, obratného využití místních legend a vnitřních rozporů indiánských kmenů dobyl a rovrátil celou Aztéckou říši. Naprosto neskutečný příběh o nezlomné vůli a touze po bohatství za každou cenu. Syrových 5*****

puml
02.05.2013 5 z 5

Na tuto knihu jsem narazil náhodou v knihovně a kdekoliv jsem ji rozevřel, tam byla smrt. V knize snad není stránka, na které by nebyla popsána smrt stovky ale spíš tisíců indiánů. Cortésovi se nedá upřít určitou stylistickou vytříbenost, která vychází z jeho vzdělání. Popisy v jeho podání jsou přesné a chladné, až z té Cortésovi odtažitosti a všech těch krutostí běhá mráz po zádech. Místy opravdu silná káva, která ukazuje, že dávno před genocidou Židů a Arménů ve 20. století tu byly masové "popravy" Indiánů, na kterých se ale bohužel podíleli v největší míře samotní Indiáni z jiných kmenů, kteří přijali za svou vládu španělského krále Karla V. pro vlástní účely dobyvačné války. Je ale pravda, že na začátku a takříkajíc spouštěcím mechanismem byla španělská touha po zlatu a moci. V průběhu čtení nabírají krutosti a zabíjení takových obrátek, které snad ani samotný Cortés nepředpokládal, ale jako by už není cesty zpět, a i když Cortés primárně nechtěl vše zničit a vypálit, tak vše hoří v plamenech a nekontrolovatelné zabíjení pokračuje dál a dál. Děsivá minulost španělských výbojů v Americe od očitého svědka, který, ač měl na svou dobu vynikající vzdělání a nebyl to žádný náboženský fanatik, nijak nezabránil jedněm z nejhorších krutostí v dějinách.


Koho zajímá toto období víc, tak doporučuji vynikající román od Reinholda Schneidera Las Casas a Karel V. Las Casas byl jedním z prvních, kteří se snažili hájit práva Indiánů a upozornit na krutosti páchané v Latinské Americe na tamním obyvatelstvu.


Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Dopisy: Druhý a třetí dopis o dobytí Tenochtitlánu v seznamech

v Přečtených18x
ve Čtenářské výzvě1x
v Doporučených5x
v Mé knihovně21x
v Chystám se číst24x
v Chci si koupit14x
v dalších seznamech3x