Dr. Joseph Goebbels: Poznání a propaganda přehled
J.J. Duffack (p) , Joseph Paul Goebbels
Komentovaný překlad vybraných projevů. Vybrané projevy dr. Josepha Goebbelse, jednoho z Hitlerových nejvěrnějších spolupracovníků, přinášející v konfrontaci s Duffackovým komentářem nevšední pohled na "kulhavého ďábla", jemuž je (mylně) připisován výrok, že pravda je mnohokrát opakovaná lež. Zvláště pozoruhodné je hodnocení říšského ministra národní osvěty a propagandy v souvislosti se současnou úlohou masových sdělovacích prostředků... Vymývání mozků totiž nezačalo ani neskončilo nacistickou érou, jak je toho Duffack důkazem.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Dr. Joseph Goebbels: Poznání a propaganda. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (4)
Hodnotím samotné projevy, kterých je v knize bohužel pomálu (a jsou klasicky velice dobré až geniální, jak je u Goebbelse zvykem).
Nejvýraznější projev: varování proti poslouchání zahraniční propagandy a dnes už docela známý projev k českým představitelům inteligence :)
Obsahem knihy jsou ve velké míře komentáře a úvahy pana J.J.Duffacka, na které není nikdo zvědavý.
„Dokud v nás bude dech, obětujeme se německému národu. […] Věrnost lidu, věrnost ideji, věrnost hnutí a věrnost Vůdci! To budiž náš slib, když voláme: Našemu Vůdci a naší straně – sieg heil!“
K PROJEVŮM: Všech šest, pronesených v rozmezí let 1932-1941, ukazuje důmysl říšské propagandy a všechny patří k vrcholům rétorického umění. Bez obrazu a zvuku to přirozeně není ono, asi jako němá opera, ale z psaného slova má alespoň člověk možnost vstřebat víc myšlenek, vrátit se, podtrhávat, srdíčkovat, vypisovat. Osobně považuji za nejpůsobivější projev proti poslouchání cizí válečné propagandy a pak projev k české inteligenci, který ukazuje, jak dokonale se dr. Goebbels dokázal vcítit do posluchačů. Není naivní a nechce, aby Češi jásali, že jsou součástí Říše; chápe jejich rozčarování; a rozumně jim radí, aby alespoň přijali výhody situace, na níž už nemohou nic změnit. Z řečí je také patrný jeho smysl pro humor, literární nadání a schopnost vytvořit z abstraktní skutečnosti obraz: „Ti, kteří byli k vidění v obrázkových časopisech po desítky let vždycky jen ve fraku a cylindru, sedící za horami ústřic a za bateriemi lahví šampaňského, nasazují si jakobínskou čapku a píší ve svých novinách: Lide, probuď se!“
KE KOMENTÁŘI: Je smutné, že prameny k Říši nesmějí vyjít bez komentáře, ať už ho sesmolí jakýkoli nýmand. Individuum píšící pod pseudonymem Duffack není historik, nýbrž ufolog. Proto se to v jeho komentáři hemží historickými chybami.
Namátkou: Machiavelli tedy rozhodně nežil ve středověku ( † 1527); ve 30. letech už televize nejen že existovala, ale v Německu už pronikla do množství domácností; Klaipeda čili Memel byla německá od svého založení Řádem německých rytířů ve 13. století, ne od první světové války; Šlesvicko se k Německu připojilo na základě iniciativy početné německé populace v 19. století; a hlavně, německé Alsasko dobyla Francie až za Ludvíka XIV., takže nejde o německý územní zisk z 1. sv. války!!! V posledním případě ale podle mě naschvál lže.
Většina jeho poznámek ovšem nemá (pseudo)faktografický ráz. Jsou to hospodské žvásty typu: „[...] taková morálka se nám vůbec nemusí líbit. Avšak když se podíváme po světě kolem sebe, copak se dnešní politikové chovají jinak?" Nestačím zírat. Duffackovy překladatelské schopnosti také nejsou valné (das Volk nelze překládat pořád jako „lid", většinou má blíže k českému „národ") a patrně trpí utkvělou představou, že by zemřel, kdyby použil jednu tečku místo tří.
Takže projevům dávám 5* a komentáři žádnou. Pokud jde o hodnocení mojí kočky, té se kniha líbila tolik, že sežrala celý pravý dolní roh.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Dr. Joseph Goebbels: Poznání a propaganda v seznamech
v Přečtených | 25x |
v Knihotéce | 38x |
v Chystám se číst | 5x |
v Chci si koupit | 1x |
v Josefu Goebbelsovi měla NSDAP svůj intelekt snad jediný, na rozdíl od pivních monotóních stranických řečníků, které chrlilo Bavorsko, Sasko, Prusko, měl latinský způsob vyjadřování, nikoliv německý. V jádru byl Goebbles radikální, praktický , toužící dosáhnout 100 % výsledků, někteří Němci ho nazývali jedovatý trpaslík der Giftzwerg. Výraz totální válka, který se mu přisuzuje, není jeho , vypůjčil si ho od generála Ericha Ludendorffa, který v roce 1935 napsal knihu s názvem Totální válka. Propadal při svých projevech až do stavu šílenství když se dověděl v dubnu 1945, že spojenci zničili Drážďany, chtěl nechat zavraždit 40 tisíc spojeneckých letců, kteří byli v německém zajetí a na západní frontě nasadit bojové plyny sarin, tabun. V délce projevu ho snad překonal jen Fidel Castro , který v roce 1986 v Havaně na stranickém sjezdu kubánských komunistů hovořil 7 hodin , 10 minut. Běžné byly Castrovi 3-4 hodinové projevy, když třeba nedorazily lodě na Kubu z SSSR ze zásobami potravin a petroleje, kterým většina kubánců svítila a vypukly nepokoje. Castro svými projevy přesvědčil kubánce o správnosti revoluce , projevy, končily slovy kdo neskáče není kubánec a byl opět klid.