Drogy v dobách totality: Drogový problém v Československu za německé okupace a komunismu přehled
Miroslav Nožina , Miloš Vaněček
Kniha komplexně zpracovává drogový problém v Československu od roku 1938 do roku 1989, kdy u nás byly u moci totalitní režimy – vláda Protektorátu Čechy a Morava, kontrolovaná německými okupanty, a poté komunistický režim. Publikace je rozdělena do tematických bloků obsahujících nástin mezinárodní situace a poté rozbor stavu v Československu. Hlavními tématy jsou využívání drog tajnými službami a armádou, lékařský výzkum psychoaktivních látek, nelegální produkce a distribuce drog, drogové subkultury a konzumace drog, legislativní rámce drogového problému, práce bezpečnostních složek, léčba drogových závislostí a prevence toxikomanie. Cílem publikace je přispět k prohloubení informovanosti o problému zneužívání drog a k formování protidrogové politiky v České republice.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Drogy v dobách totality: Drogový problém v Československu za německé okupace a komunismu. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (1)
Související novinky (1)
Rebel, Samotářka a další knižní novinky (16. týden)
14.04.2024
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Drogy v dobách totality: Drogový problém v Československu za německé okupace a komunismu v seznamech
v Přečtených | 5x |
v Doporučených | 1x |
v Knihotéce | 5x |
v Chystám se číst | 17x |
v Chci si koupit | 9x |
Velmi zajímavá studie kde se dovíme třeba , že ve třicátých letech se 1g kokainu dal běžně předepsat na lékařský předpis za 12 československých korun, na černém trhu se velmi dobře prodával až za 200 korun. Tehdy oblíbená droga prostitutek jako sexuální stimulátor, mezi známé kokainisty patřili herci S. Rašilov, H. Haas, A. Mandlová, L. Baarová L. Skořepová, kdo nešňupe dneska hlínu , ten holduje kokainu zpívalo se v jednom kupletu. Heroin se vyráběl v továrně v Chrásti u Chrudimi , prodával se po obchodním názvem Herolan a továrna měla zastoupení v mnoha zemích Evropy. Druhé světová válka přinesla nárůst stimulačních drog ( drogy sebedůvěry) v důsledku fyzického a duševního vypětí, bez nadsázky se dá říct byl to souboj mezi Benzedrinem (amfetaminem), americká, britská armáda (hlavně spojenečtí letci) a Pervitinem (matamfetaminem) německá a japonská armáda. Velmi zajímavá je studie o drogách po válce u tajných služeb a armády. V tehdejším Československu byl drogový výzkum na vysoké úrovni jako druhý stát (první bylo Švýcarsko) na světě se u nás od roku 1963 ve státním podniku Galena Opava vyrábělo LSD, léčivo Lysergamid dostupné na speciální předpis v tehdejších lékárnách. Kniha je našlápnutá informacemi , skoro pod každou stránkou odkazy odkud autoři čerpali, takže Vás to nutí se o dané problematice dovědět ještě více věcí a Google je nezbytný . Unikátní studie, unikátní fotografie, dávám 5 hvězdiček.