Duch, který pracuje: Architektura a česká politika 1918-1945 přehled
Vendula Hnídková
Architektura v letech 1918-1945 na území Československa a Protektorátu Čechy a Morava vznikala na základě výrazně proměnlivých zadání v čase a místě. Pro výstižnější ukotvení tehdejší architektonické produkce do vymezeného teritoria nevelké země uprostřed neklidné situace střední Evropy se nabízí bezprostřední konfrontace architektury s tématy z politických věd. Proto je v každé kapitole kromě uvedeného důrazu na typologické kategorie anebo tematizování rolí individuálních versus skupinové v procesu realizace státních zakázek reflektován také jeden zastřešující termín ze sféry politologické teorie, který napomáhá plastičtějšímu propojení vztahu architektury a politiky. Testování ambivalentních pozic aktérů architektonického a politického provozu při vytváření kulis Československa a protektorátu, zkoumání jejich vzájemně sdílené a rozvíjené stavební produkce na pozadí dobových politických problémů přispívá k vrstevnatějšímu přiblížení definice místní identity skrze architekturu, kterou Joseph Maran nazval „petrifikovanou ideologií“.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Duch, který pracuje: Architektura a česká politika 1918-1945. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (1)
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Duch, který pracuje: Architektura a česká politika 1918-1945 v seznamech
v Přečtených | 2x |
v Mé knihovně | 2x |
v Chystám se číst | 1x |
Tentokrát se autoři zaměřují zejména na potřebnou výstavbu úředních a vojenských budov v novém samostatném Československu. Jak se projevil vliv centra - Prahy - na výstavbu nových regionálních správních center - Bratislavy, Užhorodu, ale také Brna a Ostravy? Nechybí ani porovnávání situace v první a druhé republice. Zásadní také je otázka sociálního smíru a bytové výstavby, zvláště po příchodu velké hospodářské krize. Témata tedy zajímavá, nicméně koncept byl tentokrát o něco horší než v první knize.