Dzeržinskij - Láska a revoluce přehled
Sylwia Frołow
Rudý kat. Ochránce sirotků. Ozbrojená pěst dělnické třídy. Polský šlechtic. Leninův a Stalinův věrný sluha. Cynický politruk. Zaslepený fanatik. Ateista, který o sobě napsal: „Věřím jen Kristovu učení a Jeho evangeliu.“ Milující otec, starostlivý bratr a vášnivý milenec. Neuvěřitelné množství záhad a paradoxů v těle jednoho člověka. Kým byl Felix Dzeržinskij ve skutečnosti? Na tuto otázku se pokouší odpovědět polská novinářka a reportérka Sylwia Frołow a boří přitom mýty, které šéfa Čeky obklopují. Snaží se proniknout do způsobu jeho myšlení, aniž by ospravedlňovala jeho zločiny. Portrét stvořitele nejhorší tajné policie v dějinách vychází z dosud neznámých dopisů a poznámek samotného Dzeržinského i osobních rozhovorů s jeho příbuznými. Seznamuje nás s jeho osudem od dětství a školních let přes kněžský seminář a kariéru revolucionáře a teroristy až k postu nejvlivnějšího muže v sovětském Rusku.... celý text
Literatura naučná Biografie a memoáry Historie
Vydáno: 2015 , PremediaOriginální název:
Feliks Dzierżyński. Miłość i rewolucja., 2014
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Dzeržinskij - Láska a revoluce. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (4)
Pozoruhodná kniha. Jaképak ruské nebezpečí. Dzerdzinskij Polák praktikujici Kristovo učení a evangelium zde na zemi. Stalin, Gruzínec, student pravoslavného semináře. To nevymyslíš.
Velmi dobre napsane a vyzdrojovane. Co vsak snizilo hodnoceni je uplne priserna technicka redakce knihy
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Dzeržinskij - Láska a revoluce v seznamech
v Přečtených | 14x |
v Knihotéce | 15x |
v Chystám se číst | 15x |
v Chci si koupit | 7x |
Autorovy další knížky
2015 | Dzeržinskij - Láska a revoluce |
2021 | Boľševici a apoštoli: Osem portrétov z ruskej revolúcie |
Kniha je na půl cesty mezi populárně naučnou a odbornou literaturou, což určitě může leckomu vyhovovat, jen je dobré s tím předem počítat. Frołow už v předmluvě emotivně líčí, jak si k "Felixovi" studiem pramenů vybudovala vztah, vedla s ním hovory a pře - ostatně kniha začíná smyšlenou vypjatě dramatickou scénou z fiktivního procesu, kdy se o Felixovo dílo a duši hádají žalobce a obhájce. Další románové úhyby už nenastanou, zpracování rodinné historie a Dzeržinského kariéry v Polsku v zásadě odpovídá odbornému textu, i když podanému co nejpřístupnějším jazykem. Ohledně jeho činnosti v bolševickém Rusku je autorka místy spíš obhájcem než nezaujatým kronikářem, chyby nezatajuje, ale dává jim mnohem méně prostoru než Dzeržinského zásluhám, jakkoliv třeba nedoloženým. Podle této knihy to skoro vypadá, že všechno, co bylo správného na ruské porevoluční ekonomice a fungování dopravy, je Dzeržinského zásluha, naopak vraždy a nezákonnosti Čeky se staly bez jeho vědomí (zato osobně propouštěl polské vězně).
Zaujatost nepřesahuje míru vkusu, a protože byl Dzeržinskij nepochybně zajímavá osobnost, která výrazně ovlivnila velké dějiny, je faktograficky kniha přínosná, byť pojatá spíš reportážním stylem a formou poněkud nevyvážená.
Rozhodně nesouhlasím s komentářem níže, že je to "velmi dobře vyzdrojované" - seznam literatury žádný, citace v poznámkách bez uvedení strany citovaného díla a všehovšudy z asi sedmi knih, z toho pět jsou memoáry a sebraná vydání dopisů - historický podklad asi Frołow měla, ale využila ho jen nepřímo, aby mohla dějiny převyprávět vlastním jazykem.
Vůbec provedení působí zase jako úprava pro méně náročné čtenáře - chybí jmenný rejstřík (při velkém počtu zmíněných osobností je to velká škoda), poznámky pod čarou jsou nesmyslně dlouhé a obsahují věci, které nepochybně měly být v hlavním textu, fotografie mají iritující formát, který o půl centimetru přesahuje na vedlejší stranu. Český překlad je také zvláštní, např. vytrvalé pojmenovávání města Petrograd neodpovídá žádnému v češtině zaužívanému označení (přitom v poznámce překladatelek se píše, že právě u Petrogradu střídaly název podle historické epochy - přitom jinak město nikde neoznačují).