Mravenci přehled

Mravenci
https://www.databazeknih.cz/img/books/65_/655/bmid_mravenci-rFV-655.jpg 4 132 132

Povídkový soubor Mravenci (1949) představuje Vianovy texty, jejichž motivy se nedostaly do jeho velkých románů, jakými jsou například Pěny dní či Podzimu v Pekingu. Jednotlivé texty vznikaly v prvních poválečných letech, a tak bylo jen samozřejmé, že do nich dolehl bezprostřední prožitek válečného i poválečného období – povídka Mravenci je inspirovaná spojeneckým vyloděním v Normandii a povídky Rak či Leklé ryby jsou pro změnu obrazem degradace života v poválečné éře všeobecné chudoby a nedostatku… Doslov napsal Jiří Pelán.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Volvox Globator

Les Fourmis, 1949

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Mravenci. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (15)

Vikliks
22.06.2024 5 z 5

(SPOILER) Tahle knížka způsobila, že jsem se po dlouhé době zasmál v tramvani nahlas, což bylo samozřejmě nepřístojné. Když se však lidé v mém nejbližším okolí na knihu podívali (bez přebalu, pouze s černým názvem na oranžových deskách) a uvědomili si, že se zabývám entymologií, začali se smát také. (Neříkám, že se to odehrálo přesně takto, bohužel si příhodu přesně už nepamatuji. Ale jedno je jasné; rozhodně jsem se po výbuchu smíchu a zjištění opovržlivých pohledů nescvrknul na velikost odpadkového koše a už vůbec jsem hned na další zastávce zahanbeně nepřestoupil do zadní části popelářského vozu, jak ukládá nepsaný zákon. Proto jsem taky ten den přišel do práce včas!)
Prostě Vian.

Česneksmedem
24.05.2024 4 z 5

Co bychom asi tak od Borise mohli čekat, že? Samozřejmě je to úleťárna, ale nutno dodat, že velmi čtivá a velice dobře vypointovaná. To je hodnocení prvních dvou povídek. Ty následující, to byla ještě větší úleťárna a pointy se už jevily poněkud méně vymazlené. Přesto jsem si je celkem užil. Díky za uvedený životopis, který mnohé objasňuje a má přesah i do dalších knih BV.

Leona333
18.05.2024 4 z 5

,,Všechny barvy Ti slušely, jak obloze duha po dešti."

Všechny povídky, příběhy v Mravenci jsou tak emočně barevné, barevně podbarvené od jasně světlých - zářících, až po temné - neproniknutelné..., jako všechny odstíny duhy na obloze...
Některé mě zasáhly více a některé trochu méně. Každopádně se jedná o velice zdařilou, tragikomickou knižní mystifikaci, k neotřelému pohlazení čtenářovy duše.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Mravenci v seznamech

v Právě čtených3x