Elfové, hobiti, trpaslíci a mýty přehled
Andrea Čudrnáková
Tento text je nejnovějším přírůstkem do rodiny knih, článků o světadílu Středozemě, který ve svém celoživotním literárním díle stvořil anglický profesor John Ronald Reuel Tolkien. O světě pana J. R. R. Tolkiena již bylo napsáno velké množství knih, obvykle překládaných z angličtiny. Knihy jsou různé kvality a úrovně, většina z nich však nepřináší nic nového, pouze staronové názory toho kterého autora na literární dílo J. R. R. Tolkiena. Obsáhlé pojednání z pera brněnské autorky Andrey Čudrnákové se však od této produkce v mnohém odlišuje. Tematika není zaměřena výhradně na svět Středozemě, ale naopak jádro přínosu tkví v přesahu k dílům jiným, historicko-mytologickým. Díky tomu je toto dílo určeno pro široké spektrum čtenářů, ať již jde o příznivce díla profesora J. R. R. Tolkiena, o milovníky fantasy literatury nebo zájemce o oblast kultury a mytologie dávných národů.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Elfové, hobiti, trpaslíci a mýty. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (3)
Skvělá knížka, můžu jen doporučit. Je to srovnání bájných bytostí Středozemě J.R.R.Tolkiena s tvory germánské, finské a keltské mytologie. Knížka zaujme různé typy čtenářů - fanoušky díla J.R.R.Tolkiena, znalce mytologie i lingvisty a etymology (Tolkien byl lingvista a vytvářel pro bájné bytosti funkční jazyky). Svým dílem J.R.R.Tolkien dokázal zdánlivě nemožné: vdechl život prastarým mýtům a legendám. Tolkien zároveň přiměl své čtenáře ke studiu skutečných mytologií, které tak miloval. Právě Tolkien byl tím, kdo prastaré bytosti evropských mýtů znovu oživil v myslích moderních čtenářů. Tolkien byl nakloněn víře, že pohled na mýtické tvory fantazie může lidem otevřít oči, takže obnoví jejich vnímání světa a ukáže jej v novém světle. Germáni, Finové a Kelti v bájné bytosti opravdu věřili; zkuste se ponořit do knihy české autorky Andrey Čudrákové a třeba na ně budete také chvíli věřit. Zkuste se ponořit do světa mýtů a pohádek a třeba pochopíte podstatu světa. Třeba se vám zjeví tajemné záblesky životní pravdy, jež v sobě odedávna zrcadlí pohídky a mýty světa včetně Bible, ze které silně věřící Tolkien také vycházel - nechal se inspirovat i příběhy křesťanské mytologie (Starým a Novým zákonem). Věřil, že příběh Ježíše Krista je nejkrásnější mýtus, protože je pravdivý.
Velmi dobre, i kdyz to ma sve ale. Je to to nejdetailnejsi intertextualni studie Tolkienovy inspirace, co jsem kdy cetla, ALE ty vycty mytologickych predloh jsou pro klasickeho ctenare trochu zdlouhave. Je to psane a vydane popularne, ALE je v tom silne citit akademicky vliv - jako by jste cetli diplomovou praci. Jasne, ze je to vydane pro Tolkienovske fajnsmekry a autorka rozhodne odvedla skvelou praci. Ja jsem ovsem uz chronicky navykla cist akademicke clanky (to vzdy neni poklona, akademicke nekdy znamena na vysoke urovni, nekdy proste nudne a komplikovane k tomu), takze tezko rict, jak takovyto format uspeje u siroke verejnosti.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Elfové, hobiti, trpaslíci a mýty v seznamech
v Právě čtených | 1x |
v Přečtených | 23x |
ve Čtenářské výzvě | 1x |
v Doporučených | 1x |
v Knihotéce | 12x |
v Chystám se číst | 8x |
v Chci si koupit | 8x |
v dalších seznamech | 3x |
Štítky knihy
elfové mýty a legendy mytologie trpaslíci Středozem, Středozemě (Tolkien) bájní tvorové severská mytologie keltská mytologie germánská mytologie hobiti
Krásná kniha. Porovnání s germánskou, finskou a keltskou mytologií je velmi zajímavé a čtivé. Bylo to právě dílo profesora Tolkiena, které mě přivedlo ke starým pověstem a díla jako Beowulf, obě Eddy, Kalevala nebo Mabinogi mě naprosto okouzlila. Kniha je velmi přehledně řazená, autorce patří velký dík za to, jakou si s tím musela dát práci. Spolu s prací Od Knihy ztracených pověstí k Silmarillionu od Heleny Chocholouškové se jedná o jednu z nejlepších knih, zabývajících se dílem J.R.R.Tolkiena.