Evropská nová pravice: Proti liberalismu a egalitářství přehled
Tomislav Sunić
Sunićův literární debut s názvem Proti liberalismu a egalitářství byl první anglicky psanou knihou zabývající se školou myšlení známou jako evropská nová pravice. Věnuje se analýze jejích hlavních cílů, hodnot a principů, a to především myšlenkám jejího předního představitele, francouzského filosofa Alaina de Benoista. Nová pravice je volným označením celoevropské školy idejí složené z konzervativních myslitelů, umělců a vědců, stavějících se v průběhu druhé poloviny 20. století jak proti východnímu bolševismu, tak i proti západnímu liberalismu. Nová pravice vychází z tzv. předválečné konzervativní revoluce, myslitelů jako Oswald Spengler, Vilfredo Pareto či Carl Schmitt. Sunić neopomíná ani problematiku pravicového označení tohoto hnutí, neboť nová pravice sama sebe považuje za stojící mimo tradičního dělení na pravici a levici. Tomislav Sunić se narodil roku 1953 v chorvatském Záhřebu, studoval překladatelství na Záhřebské univerzitě a následně politologii na Kalifornské univerzitě v Santa Barbaře. V letech 1993 až 2001 byl chorvatským velvyslancem, následně vyučoval a působil jako překladatel a spisovatel na volné noze. Českému čtenáři předkládáme překlad přepracovaného a doplněného třetího vydání jeho oslavované a kontroverzní knihy.... celý text
Literatura světová Literatura naučná Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: 2019 , Sol NoctisOriginální název:
Against Democracy and Equality: The European New Right, 1990
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Evropská nová pravice: Proti liberalismu a egalitářství. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (4)
Kniha pro všechny, kteří se zajímají o fenomén tzv. "Evropské nové pravice", která je původně Sunićovou disertací. Díky tomu, že jde o (závěrečnou) vysokoškolskou práci, má text místy dosti deskriptivní (akademickou) formu. Čte se ovšem velice snadno. A pro úvod do problematiky ENP je ideální.
Překlad od pana Šebesty je opět na vysoké úrovní, taktéž grafické zpracování knihy. Sol Noctis nasadil pomyslnou laťku opravdu vysoko! V dodatcích knihy lze nalézt "Manifest Nové pravice", který na začátku milenia sepsala (především) vůdčí postava Alain de Benoist. "Manifest" byl již vydán v rámci de Benoistova "Totalitarismu" v podání Délského potapěče. Vše je tedy náležitě "opoznámkováno" perfekcionistickou rukou Karla Velikého.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Evropská nová pravice: Proti liberalismu a egalitářství v seznamech
v Právě čtených | 1x |
v Přečtených | 14x |
v Doporučených | 2x |
v Knihotéce | 14x |
v Chystám se číst | 14x |
v Chci si koupit | 10x |
v dalších seznamech | 1x |
Kniha super, vidim v ni jen velmi malo nedostatku. Dovolte mi toto dilo a dalsi dila ENP spojit s aktualnim rezimem a politikou V.V.Putina.
Kdyz jako mlady byl Vladimir na stáži v Nemecku, vzhledem k jeho profesi se seznamoval s dily s kterymi by se v SSSR tak uplne seznamovat nemohl, Nietsche, Schmitt, Evola, Pareto.
Neseznamoval se s tim proto ze by osobne souznil s tim co z toho vzniklo v Evrope za rezimy, ale ciste kvuli sve profesi. Aby na zaklade postojů urcitych lidi, mohl vypozorovat KDO je jeho “nepritel a z jakych myšlenkových smeru cerpal.
Pri bližším seznameni s dily ktere byly jinym v SSSR zapovezeny, tak zjistil ze ty lidi ktere studoval nebyli uplne mimo a ze historicky meli spolecneho nepritele a to Velkokapitál/Zidovskou moralku no a jen kvuli tomu ze to Vudce otocil v jeden moment pri ceste za svobodou a suverenitou na spatnou stranu se z nich stali nepratele na zivot a na smrt.
Myslenky ENP prosakovaly k tajným službám SSSR slouzicim v Nemecku dal a dal a prosakovali do hlav lidi, kteri za par let budou stat u kormidla zeme nad kterou nikdy nezapadá slunce.
Kdyz se SSSR rozpadlo, kladly si elity otazku, jaky model statniho rizeni nastavit, aby dějinami mohli smerovat nadale jako suverenni stat. Zkusily tedy kapitalismus, ale stalo se vsechno to co moudří lide předpovídali, zeme prodala kontrolu nad strategickými podniky a nerostnym bohatstvim do rukou zapadniho velkokapitálu/zidovske moralce. To co následovalo byla bida a upadek noveho Ruska.
Kdyz si v techto casech Vladimir s intelektualni elitou kladli otazku, co udelat s Ruskem, aby se z tohoto vlivu vymanili, podle me si rekli zkusme vsadit na “kartu" Benoista a Sunice. Davaji presny navod na to jak se vysvobodit ze zapadniho vlivu, davaji hotovou moralni nauku, ktera je celkem kompatibilni i s nasimi mysliteli a nasi moralkou.
A udelali to! Pouzivaji doslova terminy ktere jsem nikde jinde a u nikoho jineho neslysel nez u ENP. Ted zaznívají v projevech Vladimira i dalsich státníků. Pouzivaji v debatách stejne argumenty, ktere jsem cetl v knihach ENP.
Postavili na tom celou vladni politiku.
Schvalne, nastudujte si ENP, pustte si nektere z projevu Ruskych politickych elit dnes. Budete mit takovy trochu kyselý usmev, kdyz pochopite ze “zachrannny kruh" ktery byl určen pro Evropu, tak použilo Rusko a Evropa bude nucena se utopit, protoze v tomto kruhu je misto pouze pro jednoho.