Všechny řitě světa i ta má přehled

Všechny řitě světa i ta má
https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/205/bmid_vsechny-rite-sveta-i-ta-ma-O27-205.jpg 4 1182 1182

Kniha se skládá z 27 povídek, jejímž hlavním hrdinou, jako ve většině Bukowského knížkách, je Henry Chinaski. Henry nežije na výslunní a umožňuje nám zahlédnout Ameriku i z její druhé, stinné stránky. Také tato jeho kniha je o lidech dole a ukazuje nám jejich běžný rutinní život, který se tolik liší od neustále proklamovaného „Amerického snu“.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Pragma

South of No North, 1973

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Všechny řitě světa i ta má. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (121)

zdenek3042
09.09.2024 4 z 5

Dost možná první autor na světě, který se nebál napsat povídku o operaci hemoroidů. Ostatně problém s vyprazdňováním se alespoň okrajově vyskytuje v dosti povídkách Ch.B.. Některé povídky mají, zdá se mi, lehce repetitivní obsah, zvlášť v případě, když už máte přečtené jiné jeho sbírky. Povídka "Tohle zabilo Dylana Thomase" podle mého odkazuje na knihu Jacka Kerouaca - Na cestě, je psána podobnou formou a končí větou: Jsem na cestě. Což asi nebude náhoda.

blak
08.07.2024 4 z 5

Každé léto se těším na jednoho Bukowského. Tahle knížka je perfektní do vlaku, každá povídka má jen několik stran, takže ji člověk přečte za chvilku a nemusí si do příštího otevření knihy nic pamatovat. Ideální na krátké přejezdy! Jinak obsahem klasika, ženy dostihy a alkohol. Nic jiného bych snad ani nečekal.

Chris97
05.07.2024 4 z 5

Bukowski se chtěl stát spisovatelem, ale když měl mezi 20-30 lety zásuvky plné odmítnutých textů, rozhodl se „plně věnovat alkoholu“.

S touto znalostí ze zápisů hodin literatury jsem se ponořil do četby této knihy. Musím za sebe říct, že na vyprázdnění hlavy u dlouhodobého čekání na zpožděný vlak poslouží více než dostatečně. Jsou tam povídky, které bych asi již znova nečetl; jsou tam ale i takové, které opravdu stály za to! Člověk si vybere sám. Dle své chutě.

Asi bych to nečetl jako román. Četl bych ji postupně - třeba před spaním - si tam jednu nebo dvě ty povídky hodit. Ono to pak jinak celkem splývá a nudí. Jo a neočekávejte od toho žádného Dostojevského. Účel je dle mého pobavit čtenáře. Ne nutit ho zamýšlet se.

Asi bych to příště zkusil v angličtině, protože mi prostě ta hovorová čeština k Chinaskovi neseděla, ba někdy dokonce i vadila. Dám Bukowskimu určitě další pokus.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Všechny řitě světa i ta má v seznamech

v Právě čtených18x
v Přečtených2 013x