Fantastická putování Barona Brambeuse přehled

Fantastická putování Barona Brambeuse
https://www.databazeknih.cz/img/books/77_/77306/fantasticka-putovani-barona-brambeuse-77306.jpg 3 2 2

Dílo ruského autora ze začátku 19. století, bylo v Rusku velmi oblíbené. Obsahuje 4 novely s humorně satirickými náměty, kde postava barona Brambeuse je jakousi replikou barona Prášila.

Literatura světová Fantasy
Vydáno: , Odeon

Fantastičeskije putěšestvija barona Brambeusa (Листки Барона Брамбеуса) , 1856

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Fantastická putování Barona Brambeuse. Přihlašte se a napište ho.

los
04.10.2023 5 z 5

dávám plný počet hvězdiček, abych napravil Senkovskému hodnocení, ve své době to byl nejen vynikající satirik, ale rovněž cestovatel a lingvista, který mj. ovládal desítky jazyků a ve 22 letech se stal profesorem orientalistiky

Fantastická putování barona Brambeuse jsou dovednou persifláží vědeckých pojednání i cestopisů, v nichž autor paroduje především soudobou srovnávací anatomii a paleografii, tj. Cuvierovu teorii vzniku Země a člověka, s jejich zálibou ve fosiliích, fragmentech a prehistorických artefaktech = v polovině třicátých letech 19. století to byly převratné (byť mylné) teorie, kterým v českém prostředí podlehl třeba i Karel Hynek Mácha

pokud čtenář zná historický kontext (Darwin, Champolion, Cuvier...), vyrovná se Senkovského neuvěřitelně moderní satira světovým jménům jako Sterne, Gogol či Janin

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Fantastická putování Barona Brambeuse v seznamech

Autorovy knížky