Fata morgána: Napoleonovi vědci a odhalení Egypta přehled
Nina Burleigh
Před více než dvěma sty lety se jen nejlehkomyslnější a nejvýstřednější Evropané odvažovali procházet nezmapovanou oblastí, kterou dnes nazýváme Blízkým Východem. Dějiny i národy těchto končin byly předmětem mnoha mýtů a dohadů, přičemž největšímu zájmu se těšil právě Egypt, odkud přicházely zvěsti o tajemných památkách, nepochopitelných hieroglyfech, drahém hedvábí a vzácném koření i fámy o ztracených magických schopnostech, jež dráždily snílky a vysmívaly se lidem toužícím po moci. Teprve roku 1798, kdy se podivuhodná skupina vědeckých badatelů vypravila z Paříže do povodí Nilu, mohli obyvatelé Západu poprvé nahlédnout do skutečného světa za jižními břehy Středozemního moře. Pod velením Napoleona Bonaparta doprovázela francouzskou armádu i skupinka nejbystřejších intelektuálů, kteří opustili bezpečí svých laboratoří, ateliérů a univerzitních učeben, aby se vydali na třicetidenní plavbu do neznáma, odkud se mnozí z nich už nikdy nevrátili. Přes 150 astronomů, matematiků, přírodovědců, fyziků, lékařů, chemiků, inženýrů, botaniků, výtvarníků – ba i básník a muzikolog – se nakonec s vojskem vylodilo v Egyptě. S tužkami místo mečů a nádobkami na vzorky a exempláře namísto pušek se tito vynikající odborníci podíleli na prvním rozsáhlém kontaktu mezi Evropany a muslimy v moderní době. A mnozí z nich přežili obrovské nebezpečí, aby o něm pak mohli vyprávět. Vystavujíce se hladu, strázním, nejistotě a chorobám, riskovali Napoleonovi vědci životy kvůli touze po nových objevech. Do země vstoupili ne jako kolonizátoři, nýbrž jako specialisté ve svých oborech. Puntičkářsky shromažďovali a třídili rozličné nálezy a poznatky – od obrovitých pyramid a chrámů, před drobounké hmyzí exempláře až po slavnou Rosettskou desku. Ti, kteří tři léta trvající expedici přežili, společně pak vytvořili třiadvacetisvazkovou encyklopedii Egypta, která jim v dějinách zajistila čestné místo prvních moderních archeologů. Odhalujíce tajemství, jež Evropany mátla po celá dlouhá staletí, Napoleonovi vědci poprvé zdokumentovali výdobytky ztracené starověké civilizace – to vše ještě předtím, než Afriku a Blízký Východ zahalil temný bouřkový mrak budování koloniálních říší... celý text
Literatura naučná Historie
Vydáno: 2009 , BB artOriginální název:
Mirage: Napoleon's Scientists and the Unveiling of Egypt), 2007
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Fata morgána: Napoleonovi vědci a odhalení Egypta. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (2)
Když v roce 1798 vyplul mladý francouzský generál Napoleon Bonaparte do Egypta, vzal s sebou 34000 pěších vojáků, 16000 námořníků a s nimi 151 vědců a filozofů, mezi kterými byli fyzici, chemici, lékaři, inženýři, výtvarníci a jiné profese. Zástěrkou této mise měl být výzkum Egypta, nejbájnější země Orientu, avšak hlavním smyslem byl zárodek koloniální války. Francouzi přistáli v Alexandrii, aby bezprostředně čelili Mamlúkům. První bitvu Francouzi zvládli, avšak v záloze čekali Turci a Britové... Fata Morgána - výstižný název pro tuto knihu. Osobně jsem očekával spíše vědeckou knihu popisující výpravy vědců za odhalením Egypta. Chyba lávky. Tahle kniha popisuje Napoleonovo vojenské tažení a to včetně výpravy do Levanty (dnešní Izrael, Sýrie a Libanon), kde musela jeho armáda v Jaffě čelit epidemii moru a pozdější Napoleonův útěk před Brity zpět do Francie, který však prezentoval jako triumf. Ve skutečnosti to byla těžká porážka, která přivedla Egypt na desítky let do náručí britské koruny. Mnoho mužů, včetně vědců se z výpravy nikdy nevrátilo a jsou pohřbeni někde v Egyptě. Objevy francouzských vědců, včetně nálezu Rosettské desky však změnily chápání starověké civilizace, dovolily rozluštit tajemné hieroglyfy a zpřístupnily Egypt celému světu. Zajímavá a poučná knížka...
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Fata morgána: Napoleonovi vědci a odhalení Egypta v seznamech
v Právě čtených | 1x |
v Přečtených | 9x |
v Doporučených | 1x |
v Knihotéce | 14x |
v Chystám se číst | 2x |
v Chci si koupit | 2x |
Výborná kniha, zážitky francouzských vědců v Egyptě byly fascinující. Jednotlivé kapitoly popisují práci vědeckých týmů - Inženýři, Lékaři, Matematik, Zoolog, Umělec ... Spousta těchto vědců měla prostý původ a vzestup jim umožnila teprve revoluce. Vše ostatní už napsal Killingjoke.
"Typickou odezvou byl výrok jednoho muslimského teologa, který na výklad Geoffroyho Saint-Hilaira o nilských rybách reagoval tvrzením, že podobné bádání je naprosto bezvýznamné, jelikož Prorok řekl, že Bůh stvořil 30 000 živočišných druhů, 10 000 suchozemských a 20 000 vodních."