Feminismy: Globální dějiny přehled

Feminismy: Globální dějiny
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487715/bmid_feminismy-globalni-dejiny-VW9-487715.png 4 14 14

Feminismus má mnoho podob a mnoho historií. Často neznámých či zapomenutých — ale stále inspirativních. Když se řekne feminismus, vybaví se nám známé obrazy: pochodující sufražetky, pálení podprsenek, duhové vlajky. Boj za genderovou emancipaci má však mnohem pestřejší a mnohdy delší dějiny než ty, které si vypráví západní společnost. Snad na všech místech světa se ženy pokoušely vymanit se z údělu, který jim předepisovala tradice, společenská konvence nebo politika. Ale ať už šlo o možnost veřejně se projevovat, právo na nakládání se svým tělem, nebo občanská práva, podoba těchto bojů se lišila kulturu od kultury, třídu od třídy. Ani zdaleka nepřipomínala a nepřipomíná jednolitý proud feminismu, jak si ho na Západě představujeme dnes. Historička Lucy Delapová v knize Feminismy tato rozmanitá a pozapomenutá hnutí připomíná. Líčí jejich minulost i důsledky pro tu či onu současnou společnost. Nejenže se tím vyjevuje dost často neznámá historie — Delapová rovněž vtahuje do současných debat o feminismu hlasy, které běžně nezaznívají.... celý text

Literatura naučná Historie Sociologie, společnost
Vydáno: , Host
Originální název:

Feminisms: A Global History, 2020


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Feminismy: Globální dějiny. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (6)

vlkcz
22.05.2024 5 z 5

Vzhledem k určitým "ideologickým" rozporům (jsem chlap) to není čistých 5*, ale 4* by mi přišlo málo.
Knihu jsem původně začal číst s myšlenkou, že se konečně dozvím, co to vlastně ten feminismus je a o co mu jde. Nedostalo se mi jednoznačné odpovědi, spíš to jenom posílilo můj názor, že v okamžiku, kdy se z původně dobré myšlenky stane "-ismus", tak jde o ideologii, a v té se dobro hledá těžko.
Za co patří autorce velký obdiv a dík je skutečnost, že ukazuje, jak různorodé směry jsou v tom, co se dá schovat pod pojem feminismu a že tedy nejde o homogenní hnutí. Že se černým, hispánským, muslimským či jinak neprivilegovaným ženám ostře zajídá "mistrování" jejich bílých, relativně dobře zajištěných sester. Jakým překážkám a opovržení jsou vystaveny osoby, které se po své tranzici chtěly postavit po bok svým "spolutrpitelkám", případně ty, které jejich řady tranzicí opustily. Prostě těch kontroverzí a animozit je v hnutí spousta a autorka do těchto kyselých jablek kouše odvážně.
Nicméně ani tak nejde o knihu antifeministickou, protože hlavní premisu hnutí, že za všechno jejich utrpení mohou muži nijak nerozporuje. A to ani tak absurdní argumentaci, že když žena zabije své děti, tak skutečným vrahem je muž. Z toho vychází i moje hlavní výhrada. Souhlasím s tím, že náš současný systém je nakloněnější mužům, ale jenom nemnoha "vyvoleným", kteří mohou skutečně efektivně uplatňovat svou moc. A většina těch nevyvolených trpí tímto systémem naprosto stejně jako ženy a možná, kdyby se provedl nějaký výzkum, tak by se ukázalo, že to, z čeho ženy muže viní (násilí, sexuální zneužívání, alkoholismus a jiné závislosti) je jenom jejich projevená frustrace z této skutečnosti, která se vybíjí na těch slabších. V "primitivních" kulturách. které ještě nejsou tou naší zasažené, jde totiž o neznámé jevy. Přes všechny líbivé řeči o rovnoprávnosti mužů a žen totiž, až na čestné výjimky, jde o rovnoprávný přístup do těch pozic, kde je mocenská nadvláda jasně daná. Ale tím, že se do mocenských pozic, ať už v korporátu nebo armádě dostane stejně žen jako mužů se neodstraní základní rozpor, kterým je nadvláda sociopatické menšiny nad ovládanou většinou, ať už se jedná o muže nebo ženy.
Prostě jako kdyby autorce chyběla odvaha udělat mnohdy ještě další krok v uvažování. Ale možná je to dáno tím, že jako historička jen popisuje situaci a nehodnotí.
Druhá drobná výhrada se týká určité asymetrie v náhledu na některé události. Jasně se to ukazuje u adorace mírových táborů u Greenham Common. Myšlenka samozřejmě dobrá, ale od historičky bych očekával i upozornění na to, že myšlenka na tyto akce pocházela od východních rozvědek a samotné účastnice byly jenom "užitečnými idioty" v situaci, kdy se jaderné hlavice rozmisťovaly po celé Východní Evropě.
Podobná asymetrie se pak projevuje při zamlčování toho, že negativní jevy, které feministky vyčítají mužům, se týkají i žen (psychické týrání, závislosti). I když podobně jako u zmiňovaného příkladu s vraždou dětí by se asi i tady uplatnila vina mužů.
Ale pro čtení s otevřenou a kritickou myslí nelze než doporučit.

BlueMind18
24.09.2023 5 z 5

Autorka sama uvádí, že když se pouštěla do projektu globálních dějin feminismů, bylo jejím cílem zpochybnit tvrdošíjnou evropskou a severoamerickou dominanci (str. 265) a zřejmě i poněkud paternalistický postoj evropských a severoamerických feministek vůči ženám z jiných kulturních okruhů, narazila ale na "propojené" dějiny tohoto hnutí jako celku, na sdílení, vlivy, které překračují hranice, tradice třeba pozapomenuté, na které nějakým způsobem, ať vědomě či nevědomě navazují či navazovala další hnutí (např. využití těl u hnutí FEMEN a akce jihokorejských dělnic v sedmdesátých letech 20. století a nigerijských trhovkyň ve 20. letech 20. století). Autorka ukazuje na příkladech konkrétních osobností, jak se feminismus odlišuje v čase, geograficky, kulturním prostředím, tématy, které určitá skupina žen různého původu v různém společenském postavení v daném čase a místě pociťuje jako nejpalčivější, vnímání toho, co je spravedlivé a co už spravedlivé není, jak se v něm zrcadlí různé předsudky, ať již jednotlivců či společnosti, a že jde o hnutí, které je svými tématy, výrazovými prostředky, motivy, formami protestů, verbálními i neverbálními projevy apod. složité, s ohledem na různost názorů/pohledů, nenapasovatelné do nějaké jednoduché škatulky, kreativní, velmi živelné a má i řadu témat kontroverzních (např. otázku "trans"). Za mě velmi zajímavá kniha, narazila jsem na spoustu jmen (možná až moc), které jsem dosud neznala.

"Minulost může být pro feministky a feministy významným zdrojem, aniž by bylo nutné souhlasit s jejími nedostatky a násilím a opakovat je. Feministky a feministé jiných období se někdy podíleli na rasové nerovnosti, třídních předsudcích, antisemitismu, nadšeném imperialismu nebo prostém zanedbání problémů, které nám dnes připadají důležité. Problematická minulost by však neměla vzbuzovat jen deziluze a touhu ji zavrhnout. Můžeme k ní přistupovat pro srovnání, imaginativní rekonstrukci a historicky uvědomělou kritiku. měli bychom se vyvarovat pokusů zploštit a zjednodušit feminismy a ignorovat nenapravitelné ideologické rozdíly. Tak mohou být feministické dějiny využitelnější pro potřeby dneška. Nemělo by nás překvapit, že ženy chtějí různé věci, ale faktem zůstává, že feminismy stojí a padají podle toho, jak využívají diverzitu." (str. 274/5)


Semtamťuk
08.05.2023 4 z 5

Rozsáhlý text, ve kterém Lucy Delap "objevuje" latinskoamerické, asijské a africké feminismy. Otevírá spoustu dílčích témat, třeba zvuk jako zbraň feministek, "merch" sufražetek, ale především nastiňuje otázku odlišného pohledu na stejnou problematiku z hlediska rasy a třídy.

všechny komentáře

Související novinky (1)

Nalezení, Poslední hřebík a další knižní novinky (37. týden)

11.09.2022


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Feminismy: Globální dějiny v seznamech

v Právě čtených2x
v Přečtených23x
ve Čtenářské výzvě4x
v Doporučených1x
v Mé knihovně14x
v Chystám se číst77x
v Chci si koupit23x
v dalších seznamech3x

Autorovy knížky

2022  80%Feminismy: Globální dějiny