Ferdinand Peroutka pro Svobodnou Evropu. Unikátní rozhlasové komentáře přehled
Ferdinand Peroutka , Jan Bednář
Výběr nejlepších komentářů novináře Ferdinanda Peroutky. Unikátní a dosud nepublikované rozhlasové vstupy z počátečního, mimořádně krutého, období komunistického režimu v Československu. V roce 1951 se Ferdinand Peroutka v New Yorku stal jedním ze zakladatelů rozhlasové stanice Svobodná Evropa a jejím prvním ředitelem. Na rozhlasových vlnách hovořil k lidem doma každý týden řadu let. Jeho politické komentáře představují mimořádně zajímavou část poválečné publicistiky a jsou propojeny průvodním slovem a vysvětlivkami Jana Bednáře, vedoucího redaktora zahraničně politické rubriky Českého rozhlasu a držitele Ceny Ferdinanda Peroutky za rok 2012. Peroutkova zamyšlení nikterak nezastarávají. Naopak jsou nezbytným pramenem poznání české historie i událostí dneška. Unikátní komentáře nalezené v kalifornském archivu Svobodné Evropy zazněly poprvé v pořadu Názory a argumenty na ČRo 6.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Ferdinand Peroutka pro Svobodnou Evropu. Unikátní rozhlasové komentáře. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (1)
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Ferdinand Peroutka pro Svobodnou Evropu. Unikátní rozhlasové komentáře v seznamech
v Přečtených | 6x |
v Doporučených | 3x |
v Knihotéce | 9x |
v Chystám se číst | 7x |
v Chci si koupit | 2x |
Vskutku unikátní pohled do minulosti. Do časů, kdy Stalin ještě žil, Berlínská zeď teprve vznikala,... a rozhlasoví šéfredaktoři neměli pocit, že lidé jak tři minuty nikoho poslouchat nevydrží. // Je to pohled přísný, popichující, burcující, ….ale navzdory ledasčemu viděnému pohled stále velkorysý, doufající, všechny do jednoho pytle neházející. To oceňuji. // Opisovat všech jednapadesát nadpisů nebudu. Stejně by to, co se pod nimi ukrývá, neprozradily. Můžu jen naznačit. Řeč je například o Karlu Čapkovi, Miladě Horákové, Edvardu Benešovi, Alexandru Solženicynovi, F. M. Dostojevském, Rudolfu Slánském, Karlu Havlíčku Borovském, Juliu Fučíkovi, Johnu Reedovi nebo o Anně Frankové. O té a jejím deníku píše Peroutka obzvláště hezky.
Knihu doporučuji a dávám maximální počet hvězdiček.
-----------------------------------------------------
CITÁT:
Kdybych měl na vybranou, které své přání – jediné přání – bych chtěl vidět splněno, tedy bych se ovšem obrátil ke své zemi a řekl bych, že přede vším ostatním bych si přál, aby vláda přestala mluvit nepravdu a dovolovala mluvit pravdu. Z toho by nezadržitelně vyrostlo všechno ostatní.