Generační vnímání života naší společnosti přehled
Ján Mišovič , Lubomír Vacek
Kniha se zabývá pohledy čtyř generačních skupin, mladých lidí, mladší střední generace, starší střední generace a nejstarší věkové skupiny na hodnoty, politické, ekonomické a společenské otázky, které se týkají života naší společnosti a jejich obyvatel. Ilustruje, jakým způsobem si každý člověk osvojuje názory na dění u nás a kolem nás, kde jsou příčiny názorových rozdílů mezi generacemi. Charakterizuje jak se generace starších a mladších rodičů liší od svých dětí ve svém smýšlení o politice, náboženství, ekonomice, morálce a dalších tématech a jak je naše společnost názorově rozdělena. Publikace může zaujmout čtenáře, kteří se zajímají, jakým způsobem občané České republiky přemýšlejí o událostech, které ovlivňují naše životy. Může posloužit i odborníkům orientovaným na sociologii.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Generační vnímání života naší společnosti. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (1)
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Generační vnímání života naší společnosti v seznamech
v Přečtených | 2x |
(SPOILER) V roce 2024 myslím více méně neaktuální četba, nejen proto, že roky 2020 a 2021 např. zamíchaly dosavadními společenskými zvyklostmi a zpřetrhaly návaznost ve sledování trendů. Jako referenční literatura určitě může posloužit, ačkoliv vzhledem k velikosti zkoumaného vzorku (lehce přes 500 jedinců) bych byl s vypovídací hodnotou lehce opatrný.
Co se z knihy člověk dozví, je to, že starší generace mají většinou sociálnější názory a možná by se dalo říci altruističtější postoje. Naopak mladá generace častěji na věci nemá názor nebo se v problematice neorientuje/nezajímá se, je sebestřednější a sobečtější (nakolik je to pro mladou generaci obecně platný fenomén a nakolik se může jednat třeba o změnu způsobu výchovy nebo jiných faktorů, to se může čtenář jen domýšlet).
Celkově vzato jde o suchou sociologickou studii bez většího přesahu a ačkoliv každé kapitole předchází poctivě a erudovaně vypracovaný úvod a rešerše, konečná diskuze se více méně omezuje na formulaci výsledků do vět bez širších úvah anebo vznášení hypotéz.