Gestapo Mars přehled
Victor Gischler
Carter Sloan je profesionální zabiják – ten nejlepší, kterého vláda budí z kryospánku pokaždé, když si nějaký úkol žádá jeho mimořádné schopnosti. Takže když zjistí, že ho tentokrát zmrazili na 258 let, vážně ho to nasere. Ale vláda potřebuje, aby vystopoval ženu známou jen pod přezdívkou „dcera Mosazného draka“. Závisí na tom totiž budoucnost galaktické Říše. A tak Sloan vyráží plnit úkol a za doprovodu nadávek si prostřílet a prošukat cestu napříč mezihvězdným prostorem. Gestapo Mars, to je akce, dobrodružství a nechutní rosolovití mimozemšťani…... celý text
Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: 2018 , Fantom PrintOriginální název:
Gestapo Mars, 2015
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Gestapo Mars. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (17)
Nevím, jestli je to žánrem, který obecně moc nemusím, nebo knihou, ale snad poprvé nevím, jak jí hodnotit. Přišla mi jako sci-fi válečný ping-pong, který se snaží něco vyprávět, ale vlastně se příběh sám v sobě motá. Nedostat knížku k nákupu zdarma a koupit si jí, asi bych si říkal, že ty finance na ní mohly jít jinam.
0⭐️/5⭐️
Jako první bych chtěla poděkovat @knizectvi , za to že uspořádal štafetu na tuto knížku a taky bych chtěla poděkovat nakladatelství @fantom.print , že poskytli knížku na štafetu. Bohužel za mě vám knížku vůbec nemůžu doporučit, vůbec se mi nelíbila, strašně dlouho jsem přemýšlela a hledala jsem něco, co by se mi na knížce líbilo, nenašla jsem to. Hlavní hrdina, Sloan,..., nějak mi došla slova, představte si, že se probudí a zjistíte, že jste spali 258 let, asi byste měli problém začlenit se do společnosti, tak Sloan ne, chápu, že on je jiný než obyčejní smrtelníci, ale prostě všechno ví a zná, kdyby to tady bylo alespoň nějak vysvětlené, např. že má v mozku zabudovaný nějaký čip s umělou inteligencí nebo prostě chápeme ne?...., ale ne, to je můj velký problém s touto knížkou, nic zde není pořádně vysvětlené a většina věcí nedávala smysl. Sloan je hodně sprostý a má svůj specifický humor, to by mi ani tak nevadilo, ale přišlo mi to v knížce strašně na sílu. V knížce se objevuje hodně sexu, abych vám to tak nějak vysvětlila, hrdina vejde do místnosti a všechny ženy v místnosti se mu nabízejí a nejradši by se na něj rovnou vrhli, takže to vlastně dopadne tak, že Sloan má sex všude, kde se chvíli zdrží a některé ty sexuální scény byly fak too much, jako třeba scéna kdy jedna žena s kterou měl sex, měla vyvrknutý kotník a dělali to spolu v, nevím jak se to jmenuje, ale má to tvar přibližně rakve, nevím, jestli je to vůbec možný a když jsem tu scénu četla, tak jsem si říkala jakože WTF…. S touto ženou tam měl něco, co by se v TÉTO knížce dalo nazvat romantická linka. Přišlo mi, že se v knížce asi do strany 180 nic nedělo nebo prostě žádná velká akce se tam nekonala, až těch posledních 50 stránek tam byla akce a to je knížka standalone. Knížka skončila hodně zvláštně a vlastně otevřeně, kdyby autor zkrátil těch 180 stránek na polovinu a přidal klidně 100 stránek po oficiálním konci knížky, bylo by to mnohem lepší. . Co bylo taky takové zvláštní, bylo to, že oni šli na jednu misy a šli tam s tím, že už se z ní nevrátí a pak najednou BUM, jo uděláme toto a zachráníme se, OKKKKKKK……. Za mě vám knížku nemůžu doporučit.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Gestapo Mars v seznamech
v Přečtených | 77x |
ve Čtenářské výzvě | 3x |
v Knihotéce | 61x |
v Chystám se číst | 28x |
v Chci si koupit | 2x |
v dalších seznamech | 1x |
Ta kniha je tak naprostý (a přiznaný) brak, až je vlastně zábavná. Autor píše lehkou rukou, šílený děj běží v rychlém tempu, bez větších disgresí, a v poslední části ještě akceleruje v pravé crescendo. A k tomu se věru nevidí mnoho vědeckofantastických románů odehrávající se v hluboké budoucnosti, kde vítězná Třetí říše expanduje do vesmíru.
Nezastíraná a láskyplná je inspirace (angloamerickými) brakovými "scifky" 40.-70. let a jejich svéráznou poetikou, nelámající si příliš hlavu s anachronismy, s technologiemi a vlastně ani s logikou a psychologií. Rovněž odkazy na vědeckofantastické filmy z padesátých let kategorie B-C jsou zábavné a funkční: od mimozemšťanů v v podobě hromad rosolu (viz slavný film "The Blob"), až po nezbytné rekvizity, jako ostře řezané tváře hrdinů s nezbytnou cigaretou (před sexem i po něm)...
Perfektně to ostatně shrnula lenka.vílka ve své recenzi a zcela s ní souhlasím, jaká je škoda, že původní rozkošná a hravá obálka anglického vydání byla nahrazena svou mnohem pochmurněji působící (a tím zavádějící) českou alternativou. Až potud stále dobře.
Leč, i brak se dá psát dobře a špatně. A v případě "Gestapa" je to žel spíše horší, než lepší. A tak děj klopýtne o množství nelogičností, lapsů; chvílemi se náš nacistický superagent náhle chová jako naprostý trouba (podle toho, jak autor potřebuje), příliš konsistentní nejsou bohužel reálie fikčního světa, které jsou ostatně velmi velmi ledabyle nahozeny. A ten konec... nu, alespoň mě tedy celkem zklamal.
A zejména je vidět jak velmi autor při vší své zdánlivé "odvázanosti" na můj vkus až příliš tančí mezi vejci, aby tuze tvrdě nenarazil na všudypřítomnou (a alespoň pro mě nesmírně otravnou) politkorektnost... Že jména postav jsou anglofonní? Nu budiž, dejme tomu.
Ale z charakteristických kulis Třetí říše najdeme v románu vlastně tuze málo, pokud vůbec něco. Mám na mysli ten zvláštní tech-noir, spojení magických, pohanských symbolů a špičkové technologie, odmítnutí celého osvícenského paradigmatu, otevřený kult smrti, který dodnes inspiruje specifickou subkulturu. Tvrdý darwinistický rasismus a narážky na "míšence" raději Gischler vynechal, stejně jako notně patriarchální charakter nacistického světonázoru (Pro zajímavost, konkrétně tento motiv ve vědeckofantastické literatuře byl zajímavě rozpracován už v románu "Swastika Night" (1937)).
Soudím, že tady sehrála roli prostá opatrnost autora či nakladatele, případně obou. Narozdíl od detailů sexuálních scén a stříkající krve (též slizu a jiných tekutin)) spanilomyslní čtenáři na Západě vesměs špatně nesou politickou nekorektnost. Žel se tak ta odvázaná chlapácká jízda trochu uhlazuje a pojišťuje, což jí žel ubírá na zábavnosti.