Globalisté útočí přehled
Martin Košťál
Kniha Globalisté útočí od českého autora, Martina Koštála, je zpracováním historického vývoje vztahů Albánců a Srbů na Balkánském poloostrově a především v oblasti Kosova. Autor popisuje období, kdy byla podstatná část Balkánského poloostrova pod nadvládou Osmanské říše a kdy Albánci přijímají islám za své náboženství. Dozvídáme se o jejich postupném osidlování Kosova, srdce křesťanského Srbska, a bouřlivých vztazích obou národu, které vrcholí ve dvou světových válkách, kdy jsou Albánci na straně agresorů. Autor čtenářům osvětluje období komunistické Jugoslávie, kdy byli kosovští Albánci privilegovanou národnostní skupinou a dozvídáme se, že právě odejmutí těchto privilegií a podpora kosovských Srbu ze strany prezidenta Miloševiče, byly zdrojem pozdějších národnostních nepokojů v Kosovu. Jak ale název knihy reflektuje, autor se především věnuje válce, kterou v roce 1999 vůči Srbsku, které se snažilo udržet celistvost své země a chránit své občany, rozpoutalo NATO. Válce, která vytvořila precedent pro budoucí separatistické tendence po celém světě.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Globalisté útočí. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (2)
Útlá kniha, ale říká toho tak moc...od historie Srbska až po slavné "humanitární" bombardování, jež velkou mírou podpořil tolik oslavovaný Václav Havel. Stydím se za to, že byl naším prezidentem.
Kniha vynikající a je povinnou četbou pro všechny!
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Globalisté útočí v seznamech
v Přečtených | 8x |
v Mé knihovně | 3x |
v Chystám se číst | 4x |
Předem upozorňuji (!), že mé negativní hodnocení není ovlivněno ideologickým postojem pana Košťála, neboť k otázce samostatnosti Kosova se netroufám vyjadřovat. Otázka Kosova je dle mého názoru příliš složitou záležitostí a nelze ji jednoznačně interpretovat (čímž sice s autorem nesouhlasím, ale ani se výrazně jeho argumenty nesnažím vyvracet).
Publikace se tváří jako naučná literatura, avšak jediné, čím tato publikace naučnou literaturu připomíná, je rádoby faktografický rys. Do očí bije již autorův úvod, který nám dává jasně najevo, že nemůžeme očekávat sebemenší snahu o objektivitu a nadhled, což bychom od naučné literatury "skoro" očekávali. V případě odehraných válek v Jugoslávii, tedy i Kosovu, jsem však ochoten silnou subjektivitu ještě odpustit, neboť konflikt je stále příliš čerstvý a dosud vyvolává značné emoce.
Co už však nejsem schopen prominout, je vyloženě směšný seznam použitých pramenů a literatury. Polovinu zdrojů tvoří webové stránky (mnohdy pochybného charakteru) a co se týká knižních publikací, no comment... Tituly některých z nich mluví samy o sobě: Smrt západu, Kdo skutečně vládne světu či "Válka a globalizace. Pravda o 11. září".
Není třeba dodávat, že je publikace psána takovým stylem, až má čtenář dojem, že za vším zlým stojí spiknutí USA a Západu. Místy publikace zavání i vírou v NWO.
Na závěr se ptám, jaký je vůbec smysl tohoto díla? Pokud vycházíme ze seznamu pramenů a literatury, jedná se o čistou kompilaci bez jakéhokoli nového přínosu (pokud tam nějaký je, omlouvám se, nepostřehl jsem však nic). Dílo má od svých prvních až do posledních stránek výrazný propagandistický charakter a pevně doufám, že si toho je většina čtenářů vědoma.
Ze zmíněných důvodů tuto knihu hodnotím jako odpad.